مقاله بررسی سرخشکیدگی درختان نوئل (Picea abies (L.) Karst) در جنگل کاریهای شرق مازندران (مطالعه موردی: توسکا چشمه- گلوگاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در تحقیقات حمایت و حفاظت جنگلها و مراتع ایران از صفحه ۱۰ تا ۱۸ منتشر شده است.
نام: بررسی سرخشکیدگی درختان نوئل (Picea abies (L.) Karst) در جنگل کاریهای شرق مازندران (مطالعه موردی: توسکا چشمه- گلوگاه)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جنگلکاری
مقاله نوئل
مقاله سرخشکیدگی
مقاله مازندران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: برهانی علی
جناب آقای / سرکار خانم: محمدنژادکیاسری شیرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: خورنکه سیف اله
جناب آقای / سرکار خانم: موسی زاده سعیدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بررسی میزان سازگاری و تولید گونه های سوزنی برگ در مناطق مختلف جنگل های شمال کشور از بیش از دو دهه قبل، توجه بسیاری از محققان و دست اندرکاران منابع طبیعی را به خود اختصاص داده است. درختان سوزنی برگ نوئل  Picea abies (L.) Karst از گونه های سریع الرشد بوده که در ارتفاعات بالاتر از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا در استان مازندران کشت شده است.مشاهده علائم سرخشکیدگی در درختان نوئل منطقه توسکا چشمه از سال ۱۳۸۴ موجب شد تا تحقیق حاضر در سال ۱۳۸۷ انجام گردد. پس از جداسازی، خالص سازی و با کشت نمونه ها در محیط کشت PDA، عامل قارچی Pestalotiopsis funerea (Desm.) Steyaert شناسایی  و بیماری زایی آن بر روی نهال های گلدانی دو ساله به اثبات رسید. همچنین درصد درختان آلوده در سطح ۵ هکتار با روش آمار برداری صددرصد انجام شد. نتایج این بررسی نشان داد که ۲۱٫۹۳ درصد درختان منطقه دچار سرخشکیدگی بوده اند. بنابراین از آنجایی که عامل سرخشکیدگی قارچ پارازیت ضعیف شده است، مدیریت در سطح جنگلکاریهای آلوده باید بر قطع و خروج درختان خشک و افزایش فضای رویشی برای سایر پایه درختان پیسه آ و همچنین حفظ پاجوش و ریشه جوش های گونه های پهن برگ منطقه استوار باشد.