مقاله بررسی روند تغییرات بروز سرطان معده در ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه) از صفحه ۸ تا ۱۶ منتشر شده است.
نام: بررسی روند تغییرات بروز سرطان معده در ایران
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سرطان معده
مقاله بروز
مقاله روند
مقاله اپیدمیولوژی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: عنایت راد مصطفی
جناب آقای / سرکار خانم: صالحی نیا حمید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: سرطان یکی از مهم ترین علت مرگ و میر می باشد و در بین سرطان ها، سرطان معده دارای بروز و کشندگی بالایی می باشد. شناخت اپیدمیولوژی و روند سرطان معده می تواند در برنامه ریزی بسیار تاثیرگذار باشد، با توجه به مشخص نبودن روند این سرطان در کشور، این مطالعه با هدف بررسی بروز و روند تغیرات سرطان معده در کشور ایران صورت گرفته است.
مواد و روش ها: این مطالعه که یک نوع تحلیل مجدد داده های موجود می باشد و از داده های نظام ثبت سرطان در ایران طی سال های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ برای این مطالعه استفاده شد. میزان های بروز گزارش شده بروز مستقیم و بر اساس جمعیت سازمان بهداشت جهانی استاندارد شد و روندی از بروز این بیماری در کشور ترسیم شد.
یافته ها: بررسی آمار ثبت سرطان در سال های ۸۲ تا ۸۸ نشان دهنده روند صعودی سرطان معده در کشور می باشد. تعداد ۴۲۱۳۵ مورد سرطان معده در کل کشور ثبت شده که از ۴۲۵۴ مورد در سال ۸۲ به ۶۸۸۶ مورد در سال ۸۸ رسیده است. بیش ترین و کم ترین میزان بروز در مردان و زنان بترتیب در سال ۸۷ و ۸۲ گزارش شده است. نسبت جنسی در این سال ها ۲٫۵۱ محاسبه شده است. در استان های کشور بیش ترین میزان بروز در مردان مربوط به اردبیل و کم ترین آن مربوط به کهکیلویه و بویراحمد و برای زنان بیش ترین میزان در سمنان و کم ترین آن در هرمزگان و کهکیلویه و بویراحمد گزارش شده است.
استنتاج: بر اساس نتایج مطالعه بروز سرطان معده در ایران به خصوص در مناطق غربی و شمال غربی کشور در حال افزایش می باشد، این افزایش می تواند ناشی از رژیم غذایی و عفونت هیلوباکترپیلوری باشد، از این رو با توجه به روند افزایش این سرطان، برنامه های غربالگری و تشخیص زودرس در مناطق و افراد در معرض خطر بالا بسیار توصیه می شود.