مقاله بررسی روش های معمول و نوین جداسازی اسپرم جهت درمان افراد نابارور کاندید ICSI (مقاله مروری) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) از صفحه ۱۸۱ تا ۱۹۶ منتشر شده است.
نام: بررسی روش های معمول و نوین جداسازی اسپرم جهت درمان افراد نابارور کاندید ICSI (مقاله مروری)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله روش های جداسازی اسپرم
مقاله ناباروری
مقاله سلامت DNA اسپرم
مقاله مورفولوژی اسپرم
مقاله ICSI

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آزادی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: تولایی مرضیه
جناب آقای / سرکار خانم: نصراصفهانی محمدحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: موفقیت در طی تکنیک های کمک باروری (ART: Assisted Reproductive Technique)، به فاکتورهای دیگر مانند روش های آماده سازی اسپرم، کیفیت جنین و عوامل دخیل در لانه گزینی وابسته است. در طی تکنیک ICSI (Intra-Cytoplasmic Sperm Injection) (تزریق اسپرم به داخل سیتوپلاسم تخمک) انتخاب اسپرم بر اساس دو پارامتر تحرک و مورفولوژی می باشد، اما مطالعات نشان داده اند که این دو پارامتر نمی توانند گویای سلامت ژنوم اسپرم انتخاب شده باشند. بنابراین پژوهشگران و متخصصان بر روی روش های نوین جداسازی اسپرم بر اساس ساختارهای سلولی و مولکولی، تمرکز کرده اند. لذا هدف این مقاله مروری، آشنایی با روش های معمول و نوین جداسازی اسپرم، معرفی مزایا و معایب هر روش و بررسی این روش ها از نظر کلینیکی است.
روش ها: مقالات مرتبط با روش های معمول و روتین جداسازی اسپرم از لحاظ تست های عملکردی و نتایج کلینیکی در پایگاه های اطلاعاتی Pubmed Entrez و پایگاه های مرتبط با مقالات ISI جستجو شده است.
یافته ها: روش های نوین جداسازی اسپرم که بر اساس انتخاب یک اسپرم باشد (مانند IMSI و توانایی اتصال به زونا پلوسیدا)، وقت گیر و هزینه بر است. به علاوه، بررسی اسپرم انتخاب شده از لحاظ آسیب DNA مشکل است. اما روش هایی که جمعیتی از اسپرم ها را انتخاب می کنند (مانند روش زتا) به زمان کم تری نیاز داشته و بررسی سلامت کروماتین آن راحت تر است.
نتیجه گیری: در کاربردهای کلینیکی، استفاده همزمان از روش های معمول و نوین احتمالا باعث بهبود نتایج ICSI می شود، اما به طور کلی انتخاب یک روش انتخاب اسپرم مناسب، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.