مقاله بررسی روابط استراتژیک هند با اسرائیل و تاثیرآن بر جمهوری اسلامی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در تحقیقات سیاسی و بین المللی از صفحه ۱ تا ۱۷ منتشر شده است.
نام: بررسی روابط استراتژیک هند با اسرائیل و تاثیرآن بر جمهوری اسلامی ایران
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله متحد منطقه ای
مقاله دیپلماسی فعال
مقاله تنش زدایی
مقاله حسن همجواری
مقاله روابط استراتژیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کتابی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان یداله
جناب آقای / سرکار خانم: کاظمی مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
درسال های اخیر با توجه به رشد و توسعه روز افزون هند در زمینه های مختلف به خصوص مسائل اقتصادی و نظامی و با توجه به موقعیت استراتژیک و حساس این کشور در منطقه جنوب آسیا و قرار داشتن در همجواری کشورهای چین و پاکستان و ایران، این کشور مورد توجه بازیگران عرصه بین الملل بخصوص اسرائیل قرار گرفته است. اسرائیل با توجه به شرایط مساعد کشور هند در منطقه در سال های اخیر تلاش زیادی کرده است تا به هر نحو ممکن روابط خود را با این کشور گسترش دهد و بتواند با حضور و نفوذ در کشور هند به اهداف بلند مدت سیاسی و نظامی خود در منطقه دست یابد. روش مورد استفاده در این پژوهش، کیفی مبتنی بر رویکرد توصیفی تحلیلی بوده که بر اساس مطالعات کتابخانه ای، اطلاعات و داده های مورد نیاز از طریق دو روش موضوعی و تحلیل محتوا از منابع کتابخانه ای و اینترنتی و سایر منابع و تحقیقات مرتبط با آن، گردآوری و جمع بندی شده است. سوال اصلی مقاله عبارت است از اینکه روابط استراتژیک هند با اسرائیل در سال های اخیر چه تاثیری بر منافع جمهوری اسلامی ایران درمنطقه داشته است؟ و فرضیه مقاله نیزاین است که به نظر می رسدافزایش ارتباطات هند با اسرائیل در سال های اخیر باعث به خطر افتادن منافع ملی ایران در منطقه در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی و نظامی به ویژه در ارتباط با هند شده است.
یافته های این تحقیق نشان می دهد که روابط دو کشور هند و اسرائیل در سال های اخیر رو به افزایش بوده و عمده روابط این دو کشور در سال های اخیر مربوط می شود به همکاری در زمینه های نظامی و فروش تجهیزات دفاعی،فروش ماهواره های جاسوسی و علمی و فناوری، که گسترش این روابط بین دو کشور یاد شده باعث شده است هند به پایگاه مناسبی برای حضور نیروهای اسرائیلی در منطقه تبدیل شود و لذا افزایش روابط دو کشور هند و اسرائیل باعث ایجاد فاصله بین هند و ایران و مانع از تحقق اتحادی قوی بین دو کشور شده است که در مجموع روابط هند با اسرائیل در زمینه های مختلف اقتصادی و سیاسی و فناوری برخلاف منافع ملی جمهوری اسلامی ایران درمنطقه می باشد.