مقاله بررسی ذخایر کف زی با تاکید بر برخی از ماهیان راسته سوف شکلان در دریای عمان، سواحل سیستان و بلوچستان به روش مساحت جاروب شده که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در شیلات از صفحه ۱۰۷ تا ۱۲۰ منتشر شده است.
نام: بررسی ذخایر کف زی با تاکید بر برخی از ماهیان راسته سوف شکلان در دریای عمان، سواحل سیستان و بلوچستان به روش مساحت جاروب شده
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارزیابی ذخایر
مقاله روش مساحت جاروب شده
مقاله ذخایر کف زی
مقاله راسته سوف شکلان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدخانی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: عنایت غلام پور طیبه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پروژه مونیتورینگ (پایش) ذخایر کف زیان به روش مساحت جاروب شده در دریای عمان در سال ۱۳۷۹ با دو گشت تحقیقاتی کشتی فردوس در فصل های تابستان و پاییز انجام شد. محدوده مورد مطالعه از منطقه میدانی با طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی تا منطقه خلیج گواتر با طول جغرافیایی ۶۱ درجه و ۳۰ دقیقه شرقی بود. این محدوده از شرق به غرب (از میدانی به سمت خلیج گواتر) به ۵ منطقه تقسیم گردید و هر منطقه با حروف انگلیسی A، B، C،D و E نام گذاری شد. فاصله هر منطقه ۳۰ دقیقه طول جغرافیایی (فقط منطقه آخری یا E،۳۵ دقیقه) بود. در هر گشت تحقیقاتی ۶۵ ایستگاه تعیین و با تور ترال کف به مدت ۱ ساعت در هر ایستگاه با شناور تحقیقاتی فردوس ۱ تورکشی انجام و به دنبال آن نمونه بردرای از کف زیان صورت گرفته است. بیوماس کل آبزیان گرفتار آمده در تور ترال به تفکیک مناطق ذکر شده به صورت فصلی و از عمق ۱۰۰-۱۰ متر برآورد گردید. میزان بیوماس کل سالانه آبزیان در سال ۱۳۷۹ برابر ۴۱۸۳۰٫۳ تن و میزان بیوماس در فصل های تابستان و پاییز به ترتیب ۶، ۴۴۱۷۰، ۷ و ۳۹۴۹۰ تن برآورد گردید. همچنین بیومس برآورد شده برای گونه حلوا سیاه (Parastromateus niger)، سارم (Scomberoides commersonianus)، گوازیم دم رشته ای (Nemipterus japanicus)، سنگسر معمولی (Pomadasys kaakan) و شوریده (Otolithes ruber) به ترتیب ۳۳۳٫۷، ۸۰۴٫۵، ۱۱۱۵٫۳، ۹۴۹ و ۸۷۷٫۶ تن محاسبه گردید. با توجه به نتایج به دست آمده از این پژوهش می توان بیان نمود که گونه های مورد بررسی در فصل تابستان در نقاط کم عمق (۲۰-۱۰ متر) و به صورت گله های بزرگ، بیش تر مشاهده می گردند.