مقاله بررسی دیدگاه های مختلف در خصوص به دنیا آوردن یک کودک به خاطر درمان کودک بیمار قبلی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله علمی پزشکی قانونی از صفحه ۱۳ تا ۱۸ منتشر شده است.
نام: بررسی دیدگاه های مختلف در خصوص به دنیا آوردن یک کودک به خاطر درمان کودک بیمار قبلی
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی
مقاله پیوند سلول های بنیادی
مقاله بیماری ژنتیکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شریف محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شریف علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: پورفخاران محمد
جناب آقای / سرکار خانم: مدنی مهلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: وقتی که یک کودک با یک بیماری ژنتیکی شدید دست و پنجه نرم می کند و احتیاج به پیوند سلول های بنیادی دارد، اهدا کننده مناسب ممکن است در دسترس نباشد. آن وقت است که تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) می تواند به تولد نوزادی سالم کمک کند که از سلول های جفتی وی بتوان برای پیوند به خواهر یا برادر بیمار وی استفاده کرد. نابود کردن جنین های سالم ولی نامناسب و انتخاب تنها یک مورد مناسب در این روش، جایی است که مسایل اخلاقی پیش می آورد. این مطالعه به منظور بررسی دیدگاه های مختلف نسبت به روش PGD برای تولد جنین مورد نظر انجام شد.
مواد و روش ها: یک پرسشنامه ۵ پرسشی طراحی شد به طوری که درجه موافقت یا مخالفت با یک سیستم امتیازبندی ۵ امتیازی (۲ و ۱ و ۰ و ۱+ و ۲+) بیان می شد. پرسشنامه بین افراد عادی، دانشجویان پزشکی، غیر پزشکی، بیماران محتاج به پیوند مغز استخوان، روحانیون و اساتید علوم پزشکی پخش شد. امتیاز و میانگین امتیاز در هر گروه و در کل محاسبه شد.
نتایج: میانگین امتیاز در میان گروه های مذکور به ترتیب ۶۶
و ۹۶٫۰+ و ۵۲٫۱+ و ۰۲٫۰+ و ۷۴٫۰ و ۰۲٫۱+ به دست آمد. دلایل دینی بین افراد مخالف (۴۲%) و دلایل انسانی بین افراد موافق (۵۳%) بیشترین میزان را داشت.
نتیجه گیری: بالاترین میانگین امتیاز به دانشجویان رشته پزشکی و پایین ترین میانگین به روحانیون اختصاص یافت. در یک کشور مذهبی، باید به نقش دین در تصمیم گیری های مردم توجه شود ولی باید به نظرات والدین کودکان بیمار و نظر پزشکان نیز بها داد و خانواده ای که یک فرزند بیمار دارد، نباید از شانس بهتر شدن وضعیت فرزندش محروم شود.