مقاله بررسی دیدگاه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مدارک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص نقاط قوت و ضعف برنامه کارآموزی در عرصه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در توسعه ی آموزش جندی شاپور از صفحه ۱۲ تا ۲۰ منتشر شده است.
نام: بررسی دیدگاه فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مدارک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص نقاط قوت و ضعف برنامه کارآموزی در عرصه
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کارآموزی
مقاله مدارک پزشکی
مقاله آموزش در عرصه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زارعی جواد
جناب آقای / سرکار خانم: عبدالخانی رباب
جناب آقای / سرکار خانم: عزیزی سحر
جناب آقای / سرکار خانم: ساریخانی لیلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کارآموزی بخش اساسی و مهم در فرآیند آموزش هر رشته است. در رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی نسبت به سایر رشته های دانشگاهی دوره کارآموزی از اهمیت بیشتری برخوردار است. لذا این پژوهش به بررسی نقاط قوت و ضعف برنامه کارآموزی در عرصه دانشجویان مقطع کارشناسی رشته مدارک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می پردازد. برای این منظور دو ورودی از دانشجویان کارشناسی ناپیوسته مدارک پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز که دوره کارورزی خود را گذرانده بودند، در تابستان ۱۳۹۰ مورد مطالعه قرار گرفتند. برای گردآوری داده ها از یک پرسشنامه محقق ساخته استفاده گردید. پس از تایید روایی و پایایی، این پرسشنامه در اختیار جامعه پژوهش قرار گرفت. یافته های پژوهش نشان داد که نقاط قوت عمده برنامه کارآموزی شامل: نحوه برخورد مربیان کارآموزی با دانشجویان، همکاری مدیران مراکز بهداشتی درمانی برای اجرای کارآموزی، هماهنگی قبلی بین گروه مدارک پزشکی و بیمارستان ها و تشکیل کلاس های توجیهی شروع دوره برای آشنایی کارآموزان با فرآیند کارآموزی، بود. کافی و مناسب نبودن امکانات و تسهیلات رفت و آمد، عدم سنجش دانش واقعی فراگیران و تاکید نکردن بر سرفصل های کاربردی در رشته مدارک پزشکی با توجه نیازهای شغلی آینده دانشجویان، نیز از جمله نقاط ضعف برنامه کارآموزی بود. با توجه به تغییر نام رشته مدارک پزشکی به فناوری اطلاعات سلامت، نیازهای آموزشی جدیدی برای کارآموزی دانشجویان مطرح شده است. بنابراین گروه مدیریت و فناوری اطلاعات (مدارک پزشکی) به منظور ارتقاء کیفیت دوره کارآموزی دانشجویان، باید رویکردهای مثبت گذشته در برنامه کارآموزی را ادامه داده و با برنامه ریزی نقاط ضعف گذشته را اصلاح کند.