مقاله بررسی تیپ شخصیتی (A و B) بیماران قلبی بستری شده در بیمارستان های شهر کرمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در اخلاق زیستی از صفحه ۱۳۳ تا ۱۵۶ منتشر شده است.
نام: بررسی تیپ شخصیتی (A و B) بیماران قلبی بستری شده در بیمارستان های شهر کرمان
این مقاله دارای ۲۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری قلبی
مقاله تیپ شخصیتی A و B
مقاله کرمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مقصودی سوده
جناب آقای / سرکار خانم: نخعی مهدیه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شیوع بالای بیماری قلبی و عروقی اهمیت مقابله با این بیماری را آشکار می سازد و به همین دلیل شناسایی و بررسی عوامل خطرساز زیستی و روان شناختی و پیشگیری و درمان در این حیطه ضروری به نظر می رسد. امروزه علاوه بر کشیدن سیگار، بیماری های غیرواگیر مانند کلسترول بالا، دیابت، فشار خون، چاقی و عدم تحرک و ورزش، تیپ شخصیتی و تاثیرپذیری از استرس های روزمره نیز عامل موثری در بیماری های قلبی شناخته می شوند. مطالعه حاضر تاثیر تیپ های شخصیتی در ابتلا به بیماری عروق کرونر را مورد بررسی قرار می دهد.
روش پژوهش پیمایشی و استفاده ار پرسشنامه و نمونه آماری ۱۰۰ نفر از بیماران قلبی زن و مرد بستری شده در بیمارستان های شهر کرمان می باشند.
یافته های تحقیق نشان داد که ۵۵ درصد بیماران مرد و ۴۵ درصد زن بودند، سن اغلب بیماران ۴۱ – ۶۰ سال و ۸۲ درصد آن ها دارای تیپ شخصیتی A بودند. تیپ شخصیتی A با مشخصاتی چون پرخاشگری، ناآرامی، سرعت در گفتار و حرکت ها و عجول بودن بیش از حد شناخته می شود و افراد را مستعد ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب می کند.