مقاله بررسی توزیع و زیتوده جمعیت گربه ماهی بزرگ (Arius thalassinus) در فصول تابستان و پاییز به روش مساحت جاروب شده در دریای عمان (سواحل سیستان و بلوچستان) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در شیلات از صفحه ۵۵ تا ۶۲ منتشر شده است.
نام: بررسی توزیع و زیتوده جمعیت گربه ماهی بزرگ (Arius thalassinus) در فصول تابستان و پاییز به روش مساحت جاروب شده در دریای عمان (سواحل سیستان و بلوچستان)
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله توزیع
مقاله زیتوده
مقاله گربه ماهی Arius thalassinus
مقاله دریای عمان
مقاله روش مساحت جاروب شده

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمدخانی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: عنایت غلام پور طیبه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این بررسی، زی توده و فراوانی طولی ذخایر گربه ماهی بزرگ (Arius thalassinus) در پاییز و تابستان در آب های دریای عمان محدوده استان سیستان و بلوچستان به روش مساحت جاروب شده بررسی گردید. محدوده اجرای پروژه از منطقه میدانی با طول جغرافیایی ۵۸ درجه و ۵۵ دقیقه شرقی تا منطقه خلیج گواتر با طول جغرافیایی ۶۱ درجه و ۳۰ دقیقه شرقی بود. این محدوده از میدانی تا سمت خلیج گواتر به ۵ منطقه تقسیم گردید. فاصله هر منطقه ۳۰ دقیقه طول جغرافیایی (فقط شرقی، ۳۵ دقیقه) بود. هر منطقه به ۴ لایه عمقی ۲۰-۱۰، ۳۰-۲۰، ۵۰-۳۰ و ۱۰۰-۵۰ متری (A1، A2، A3 و A4) بود. در هر گشت تحقیقاتی، ۶۵ ایستگاه تعیین و با تور ترال کف به مدت ۱ ساعت در هر ایستگاه با شناور تحقیقاتی فردوس ۱ تورکشی صورت گرفت. نمونه های گربه ماهی توزین و بیومتری شده و توده زنده این گونه به تفکیک عمق و منطقه تخمین زده شد. نتایج نشان داد که مجموع توده زنده گربه ماهی بزرگ در فصل تابستان ۷۹۲٫۲ تن برآورد گردید. به طوری که در لایه های ۲۰-۱۰، ۳۰-۲۰، ۵۰-۳۰ و ۱۰۰-۵۰ متر، میزان بیوماس به ترتیب ۴۲۱٫۳، ۲۶۱٫۷، ۱۰۹٫۳ و در لایه ۵۰-۱۰۰ متری صید نشده بود. همچنین در پاییز، ۱۴۹۵٫۲ تن بود که در لایه های ۲۰-۱۰، ۳۰-۲۰، ۵۰-۳۰ و ۱۰۰-۵۰ متر، میزان بیوماس به ترتیب ۵۷۴٫۳، ۱۵۸٫۸، ۲۴۱٫۶ و ۵۲۰٫۵ تن بود. بررسی مقادیر صید در واحد مساحت نشان داد که وضعیت صیادی این گونه بسته به فصل گرم یا سرد از استراتژی خاصی پیروی می کند، بنابراین توصیه می گردد از ابزار مناسب صید استفاده گردد.