مقاله بررسی تنوع ژنتیکی در میان جمعیت های مختلف افعی زنجانی (Montivipera albicornuta) در حوزه پراکنش آن با استفاده از توالی یابی ژن DNA میتوکندری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در زیست شناسی جانوری از صفحه ۶۷ تا ۷۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تنوع ژنتیکی در میان جمعیت های مختلف افعی زنجانی (Montivipera albicornuta) در حوزه پراکنش آن با استفاده از توالی یابی ژن DNA میتوکندری
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تنوع ژنتیکی
مقاله افعی زنجانی
مقاله ژن CO1

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فخارمنش زینب
جناب آقای / سرکار خانم: رستگارپویانی اسکندر
جناب آقای / سرکار خانم: قلی کمی حاجی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
افعی زنجانی (Montivipera albicornuta) اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط نیلسون و آندرن توصیف و شناسایی گردید و از گونه های اندمیک ایران می باشد. انتشار جغرافیائی آن محدود به ایران در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا و پراکندگی آن در استان های گیلان، زنجان، آذربایجان شرقی و قزوین می باشد. به منظور بررسی وجود یا عدم وجود اختلاف ژنتیکی در بین جمعیت های مختلف این گونه، ۳۵ نمونه از بافت انتهای دم افعی زنجانی در ۳ استان گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی جمع آوری گردید. پس از استخراج DNA، ژن CO1 ژنوم میتوکندریایی توسط PCR تکثیر و پس از توالی یابی، توالی ها با نرم افزار Mega5 و PAUP آنالیز شدند و روابط خویشاوندی میان جمعیت های گونه در درخت های فیلوژنتیک پیوند همجواری (Neighbor-joining)، محتمل ترین درخت (Maximum Likelihood) و میانبرترین درخت (Maximum parsimony) ترسیم گردید. یافته های این تحقیق نشان می دهد که جمعیت های مختلف این گونه در ایران از نظر ژن CO1 کاملا همگن و یک نواخت هستند و تقریبا هیچ تفاوت ژنتیکی با هم نشان نمی دهند طوری که میانگین تفاوت در بین گروه ها ناچیز و ۰٫۰۰۵ محاسبه گردید. این نتایج به احتمال زیاد حاکی از آن است که جمعیت های مختلف آن در ایران به تازگی از هم جدا شده اند و زمان کافی برای واگرایی ژنتیکی نداشته اند.