مقاله بررسی تغییر ترکیب الیوین های باقیمانده از سنگ های الترابازیک در طول فرآیند سرپانتینیزاسیون، مثالی از پریدوتیت های شمال غرب پیرانشهر شمال غرب ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در بلورشناسی و کانی شناسی ایران از صفحه ۴۸۵ تا ۴۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تغییر ترکیب الیوین های باقیمانده از سنگ های الترابازیک در طول فرآیند سرپانتینیزاسیون، مثالی از پریدوتیت های شمال غرب پیرانشهر شمال غرب ایران
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله الیوین غنی از آهن
مقاله سرپانتینی شدن
مقاله سنگ های الترابازیک
مقاله پیرانشهر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: یزدانی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: آهنگری معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: جهانگیری احمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
الیوین یکی از کانی های اصلی تشکیل دهنده سنگ های الترابازیک مجموعه افیولیتی پیرانشهر است. این کانی به صورت بی شکل در این سنگ ها ظاهر شده و دارای شکستگی های فراوان بوده و از حاشیه و محل شکستگی ها به سرپانتین تبدیل شده است. همچنین در برخی موارد کانی های سرپانتین روی الیوین نیز تشکیل شده اند. تصاویر BSE تهیه شده از کانی الیوین و نیز بررسیهای شیمی کانی انجام گرفته روی این کانی، بیانگر تشکیل الیوین های غنی از آهن در حاشیه الیوین های اولیه است. مقدار عضو انتهایی فورستریت در الیوین های ثانویه در مقایسه با الیوین های اولیه پایین بوده و از ۸۵٫۶ تا ۸۷٫۷ در تغییر است. الیوین های غنی از آهن در ارتباط با فرآیند سرپانتینی شدن الیوین های اولیه تشکیل شده اند. تشکیل سرپانتین های غنی از منیزیم و عدم حضور منیتیت در فراورده های حاصل از سرپانتینی شدن الیوین، منجر به افزایش غلظت عنصر Fe در ترکیب شاره حاصل از فرآیند سرپانتینیزاسیون شده است. شاره یاد شده، باعث تبدیل الیوین های غنی از منیزیم به الیوین های غنی از آهن از حاشیه شده است.