مقاله بررسی تغییرات فصلی فاکتورهای محیطی در میزان توده زنده اسفنج های سازه های مصنوعی (رأس بحرکان) واقع در شمال غربی خلیج فارس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در زیست شناسی دریا (بیولوژی دریا) از صفحه ۴۱ تا ۵۰ منتشر شده است.
نام: بررسی تغییرات فصلی فاکتورهای محیطی در میزان توده زنده اسفنج های سازه های مصنوعی (رأس بحرکان) واقع در شمال غربی خلیج فارس
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اسفنج
مقاله سازه های مصنوعی
مقاله بحرکان
مقاله فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب
مقاله خلیج فارس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: درخشش نگین
جناب آقای / سرکار خانم: سواری احمد
جناب آقای / سرکار خانم: دوست شناس بابک
جناب آقای / سرکار خانم: دهقان مدیسه سیمین
جناب آقای / سرکار خانم: دورقی عبدالمجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این بررسی در منطقه استقرار سازه های مصنوعی واقع در سواحل بحرکان استان خوزستان در طی چهار فصل از بهار ۱۳۸۸ تا آخر زمستان ۱۳۸۸ انجام پذیرفت. در مجموع ۴ ایستگاه برای نمونه برداری در نظر گرفته شد. یک ایستگاه در محل سازه های قدیمی (D) و سه ایستگاه در محل سازه های جدیدتر (A، B و D) انتخاب گردید. نمونه برداری با کمک غواص در عمق ۱۲ متری و به صورت تصادفی با انداختن کوادرات ۰٫۲۵´۰٫۲۵ متر مربع انجام شد. نمونه های جمع آوری شده شناسایی و میزان توده زنده آن ها در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان تخمین زده شد. فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی آب شامل دما (درجه سانتی گراد)، شوری (قسمت در هزار)، اکسیژن (میلی گرم در لیتر(، pH و کدورت (واحد کدورت نفلومتری یا NTU) در کلیه فصول در هر ایستگاه توسط دستگاه پرتابل اندازه گیری و ارتباط آن ها با میزان توده زنده در ۱۰ گونه اسفنج مورد بررسی قرار گرفت. نتایج حاصل از این بررسی ها نشان دهنده سازش این گروه از جانداران نسبت به تغییرات دما و شوری موجود در منطقه می باشد، به گونه ای که با افزایش شوری در فصول سرد سال میزان توده زنده در اسفنج ها افزایش و با کاهش میزان شوری در فصول گرم سال از میزان توده زنده در اسفنج ها کاسته شده است.