مقاله بررسی تغییرات شاخص های التهابی و آسیب عضلانی در موش های نر نژاد سوری بعد از هشت هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا ۳ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۰ در علوم زیستی ورزشی (حرکت) از صفحه ۷۷ تا ۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تغییرات شاخص های التهابی و آسیب عضلانی در موش های نر نژاد سوری بعد از هشت هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا ۳
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله EPA ،DHA
مقاله التهاب
مقاله اینترلوکین-۱۷
مقاله CPK ،CRP
مقاله ورزش هوازی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: علیزاده حمید
جناب آقای / سرکار خانم: دریانوش فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: مهربانی داوود
جناب آقای / سرکار خانم: کوشکی جهرمی مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از وظایف مهم سیستم ایمنی، تولید اجزای محلول یا سلولی است که بدن را در برابر هرگونه التهابی حفاظت می کند. هدف از این تحقیق، بررسی تغییرات سطوح پلاسمایی اینترلوکین-(IL-17) 17، پروتئین واکنشگر سی (CRP) و کراتین فسفو کیناز(CPK)  در موش های نر نژاد سوری بعد از هشت هفته تمرین هوازی و مصرف مکمل امگا ۳ است. به این منظور ۱۷۰ سر موش نر از نژاد سوری با میانگین سنی ۲ ماه و میانگین وزنی ۱±۳۵ گرم انتخاب شدند. در ابتدا ۱۰ سر از موش ها به منظور تعیین مقادیر پیش آزمون متغیرها کشته شده و بقیه موش ها به صورت تصادفی به چهار گروه کنترل (۴۰ سر)، مکمل (۴۰ سر)، تمرین (۴۰ سر) و مکمل – تمرین (۴۰ سر) تقسیم شدند. هر روز به مدت ۸ هفته مقدار ۰٫۲ میلی لیتر (۰٫۰۶ ml/g وزن بدن) روغن ماهی (امگا-۳) که حاوی DHA و EPA بود، بوسیله گاواژ به موش های دو گروه مکمل و مکمل – تمرین خورانده شد. برنامه تمرینی حیوانات به مدت ۸ هفته و پنج جلسه در هفته روی تردمیل حیوانات انجام گرفت. در پایان هشت هفته، تفاوت معناداری در سطوح پلاسمایی متغیرهای IL-17،CRP  و CPK در گروه های کنترل، مکمل، تمرین و تمرین – مکمل مشاهده شد (p<0.05) و مشخص شد مقدار IL-17 در گروه کنترل با دیگر گروه ها، گروه تمرینی با گروه مکمل و گروه مکمل با گروه مکمل- تمرین تفاوت معناداری دارند. در نهایت نتایج پژوهش نشان داد فعالیت ورزشی سطوح عوامل التهابی را افزایش می دهد، اما با مصرف مکمل امگا ۳، میزان این عوامل التهابی تغییر پیدا می کند، هر چند تاثیر مصرف این مکمل بر این عوامل متفاوت بود.