مقاله بررسی تعارضات قوانین اساسی کشورها با اساسنامه دیوان بین المللی کیفری بر اساس حق حاکمیت سیاسی با تاکید بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در علوم سیاسی از صفحه ۷۷ تا ۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تعارضات قوانین اساسی کشورها با اساسنامه دیوان بین المللی کیفری بر اساس حق حاکمیت سیاسی با تاکید بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیوان بین المللی کیفری
مقاله اساسنامه رم
مقاله قانون اساسی
مقاله جرایم بین المللی
مقاله مصونیت رهبران
مقاله جنایت علیه بشریت
مقاله تجاوز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: ترابی قاسم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تشکیل دیوان بین المللی کیفری با صلاحیت رسیدگی به برخی از جرایم بین المللی، مهم ترین اقدام کشورها در عرصه حقوق بین الملل کیفری در تاریخ بشر محسوب می شود. اهمیت دیوان به حدی است که عده ای به درستی، تشکیل آن بعد از سازمان ملل متحد را بزرگترین دستاورد بشر در عرصه حقوق بین الملل دانسته اند. اهمیت دادگاه در آنست که صلاحیت رسیدگی به جرایم بین المللی شامل: «جرایم جنگی»، «جنایت علیه بشریت»، «نسل کشی» و «تجاوز» در حوزه کشورهای عضو، بدون توجه به این که توسط چه کسانی صورت گرفته است را دارد. بدین ترتیب یکی از مهمترین چالش های حقوق بین الملل که عدم مجازات عاملان این جرائم بود، با تشکیل دیوان در مسیر حل شدن قرار گرفته است. با وجود این، همگی این دستاوردها زمانی به خود عینیت می گیرد که کشورهای بیشتری صلاحیت دیوان بین المللی کیفری را بپذیرند که در این میان مساله تعارض قوانین اساسی کشورها با اساسنامه رم از مهمترین موانع عضویت بسیاری از کشورها در دیوان بین المللی کیفری بوده است. با توجه به اهمیت این مساله، در مقاله حاضر به بررسی تعارض قوانین اساسی کشورها با اساسنامه دیوان بین المللی کیفری در حوزه های مختلف، با تاکید بر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پرداخته خواهد شد.