مقاله بررسی تعادل انرژی گرمایی در خلیج فارس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۷۳ تا ۸۸ منتشر شده است.
نام: بررسی تعادل انرژی گرمایی در خلیج فارس
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تبخیر
مقاله گرمای نهان
مقاله تعادل انرژی گرمایی
مقاله شارژ گرمای سطح
مقاله خلیج فارس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رییس السادات سیدمحمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: رییس السادات سیدحمیدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
کشور ایران از طریق خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر با اقیانوس های آزاد جهان و سایر کشورها ارتباط دارد و بنابر این باید دانش و عملکرد علمی و عملی خود از دریاها را به سرعت افزایش دهد.
بحث تعادل انرژی گرمایی و چگونگی توزیع انرژی گرمایی همواره یکی از موارد مطالعه فیزیکی دریاها و اقیانوس ها می باشد.
بررسی تعادل انرژی گرمایی در خلیج فارس از اهمیت زیادی برخوردار است. با دانستن چگونگی توزیع و تبدیل گرما در خلیج فارس پیش بینی های دقیقی از لحاظ هواشناسی، شیلات و تعیین محل زندگی آبزیان می شود و اطلاعات دقیقی در مورد رفتار دریا از لحاظ توزیع گرما و انرژی و موارد بسیار دیگر به دست می آید.
به طور کلی جمع تمام شارهای حرارتی وارد شده به اقیانوس و خارج شده از آن باید صفر باشد، در غیر این صورت اقیانوس ها به معنای کل آن یا یخ می زنند و یا داغ خواهند شد. در این مقاله هدف این است که این تعادل گرمایی را در خلیج فارس مورد بررسی قرار دهیم.
با توجه به آن که میزان بارندگی و آب های ورودی در خلیج فارس در حدود ۹۰ cm/a و میزان تبخیر حدود ۲۱۳ cm/a می باشد پس میزان تبخیر ۲۰-۲۵ cm/a در سال از بارش در خلیج فارس بیشتر است.
با توجه به آن که حجم آب های ورودی و خروجی در خلیج فارس برابر ۰٫۱۸۶´۱۰۶ و ۰٫۱۶۹´۱۰۶ مترمکعب بر ثانیه است، انتقال خالص گرما به خلیج فارس برابر ۲۵ وات بر متر مربع برآورد شده است. در این مطالعه کوشش شده است این میزان گرمای اضافه وارد شده به خلیج فارس توسط جمله های شار گرمای سطح توجیه شود. در این بررسی میانگین سالانه تشعشع امواج کوتاه مشاهده شده در سطح خلیج فارس حدودا برابر ۲۴۵ و شار گرمای سطح ۴- و شارژ گرمای نهان ۱۷۹ و تشعشع خالص امواج بلند ۹۲ وات بر متر مربع محاسبه شده است بنابر این کمبودی برابر ۲۲ وات بر متر مربع وجود دارد که با گرمای اضافه وارد شده به خلیج فارس موافقت خوبی دارد.