مقاله بررسی تطبیقی وقوع بزهکاری در مناطق اسکان غیررسمی شهرها مورد مطالعه مناطق بی سیم و اسلام آباد شهر زنجان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فضای جغرافیایی از صفحه ۱ تا ۲۹ منتشر شده است.
نام: بررسی تطبیقی وقوع بزهکاری در مناطق اسکان غیررسمی شهرها مورد مطالعه مناطق بی سیم و اسلام آباد شهر زنجان
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بزهکاری
مقاله بی سیم
مقاله اسلام آباد
مقاله زنجان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کلانتری محسن
جناب آقای / سرکار خانم: قزلباش سمیه
جناب آقای / سرکار خانم: پرهیز فریاد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
وجود ناامنی و نرخ بالای بزهکاری از مسایل مهم مناطق اسکان غیررسمی بی سیم و اسلام آباد در شهر زنجان است. هدف پژوهش حاضر بررسی تطبیقی ویژگی ها و نوع و میزان جرایم و الگوهای جغرافیایی بزهکاری در این مناطق است و می کوشد تا ویژگی های کالبدی مشترکی را که با وقوع بزهکاری در آن ها ارتباط دارد، تحلیل نماید.
روش پژوهش حاضر توصیفی، تحلیلی است و داده های مورد استفاده به روش های اسنادی و میدانی گردآوری شده است. برای شناسایی و تحلیل الگوهای مکانی بزهکاری در این مناطق، مدل های آماری و گرافیک مبنا در محیط سامانه اطلاعات جغرافیایی و نرم افزارهای Case و Crime Analysis به کار گرفته شده است.
یافته های پژوهش نشان می دهد، هر دو منطقه جزء مکان های تمرکز جرایم ارتکابی در شهر زنجان هستند. بیش از ۲۳ درصد از جرایم شهر زنجان در این گستره کوچک (۳٫۷ درصد از مساحت شهر) به وقوع پیوسته است. الگوهای بزهکاری این دو منطقه کاملا متفاوت است، بیشتر جرایم ارتکابی در بی سیم، جرایم مواد مخدر، شرارت و درگیری است، در حالی که خرید و فروش اموال مسروقه و قاچاق کالا مهم ترین جرایم ارتکابی در اسلام آباد است. آزمون های آماری نشان می دهد، در هر دو منطقه وقوع بزهکاری حالت خوشه ای دارد، به نظر می رسد نرخ بالای تراکم جمعیت، نارسایی های کالبدی و نابسامانی های نظام کاربری اراضی در شکل گیری الگوهای بزهکاری در این محدوده ها موثر بوده است.
اقداماتی چون بهسازی، نوسازی و توانمند سازی بافت این محلات و اختصاص سرانه های تاسیساتی و تجهیزاتی، برقراری برنامه گشت های انتظامی، نورپردازی مناسب و حذف نقاط کور، مهم ترین راهکارهای افزایش ایمنی در این محدوده ها است.