مقاله بررسی تداوم روزهای همراه با آلاینده مونوکسیدکربن (CO) در هوای شهر تهران با استفاده از مدل زنجیره مارکف که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۷۹ تا ۹۰ منتشر شده است.
نام: بررسی تداوم روزهای همراه با آلاینده مونوکسیدکربن (CO) در هوای شهر تهران با استفاده از مدل زنجیره مارکف
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آلودگی هوا
مقاله مونو اکسید کربن (CO)
مقاله تداوم
مقاله زنجیره مارکف
مقاله تهران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی جابر
جناب آقای / سرکار خانم: رحیمی علی
جناب آقای / سرکار خانم: بذرافشان جواد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آلودگی هوا یکی از نشانه های رشد شهرنشینی، افزایش جمعیت، استفاده بیش از حد از منابع سوخت های فسیلی، عدم به کارگیری فناوری های سازگار با محیط زیست و از همه مهم تر فقدان مدیریت صحیح زیست محیطی است. استقرار بیش از ده میلیون نفر و تمرکز بیش از حد صنایع و کارخانجات در محدوده جغرافیایی شهر تهران، همراه با اوضاع جغرافیایی، توپوگرافی و اقلیمی خاص منطقه، سبب شده است تهران از نظر آلودگی هوا در زمره آلوده ترین شهرهای جهان قرار گیرد. در بین آلاینده های مختلف، غلظت و دوام گاز مونو اکسید کربن (CO) از اهمیت زیادی در ارزیابی کیفیت هوا برخوردار است.
در این تحقیق، احتمال تداوم های دو تا هفت روزه مقادیر غیرمجاز آلاینده CO در شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت. برای این منظور، اطلاعات ۵ ساله (۸۵-۱۳۸۱) پنج ایستگاه سنجش آلودگی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گردآوری و با استفاده از زنجیره مارکف مرتبه اول دوحالته مدل سازی گردید.
نتایج نشان داد که بیشترین احتمال وقوع تداوم آلاینده CO به ترتیب در ایستگاه های فاطمی، بازار و اقدسیه وجود دارد. در اکثر ماه های سال، ایستگاه فاطمی بالاترین احتمال وقوع تداوم دو روزه CO را دارد و ایستگاه بازار و اقدسیه در رده های بعدی قرار می گیرد. این در حالی است که احتمال وقوع تداوم آلاینده CO در ایستگاه شهرری در مقایسه با دیگر ایستگاه های بررسی شده کم ترین میزان را دارد.