مقاله بررسی تجویز داروهای غیرمناسب طبق معیار Beers در سالمندان بستری در بخش داخلی بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران در سال ۹۱ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۳۳ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: بررسی تجویز داروهای غیرمناسب طبق معیار Beers در سالمندان بستری در بخش داخلی بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران در سال ۹۱
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله معیار Beers
مقاله سالمندی
مقاله استفاده نابه جا از دارو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طالبی طاهر مهشید
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدعلی جواد
جناب آقای / سرکار خانم: طاهریان سارا
جناب آقای / سرکار خانم: براتی میترا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: استفاده از داروهای نامناسب در سالمندان یک مساله مهم در نظام مراقبت سلامت می باشد. این امر می تواند باعث افزایش عوارض جانبی و افزایش در هزینه ها شود. هدف از انجام این مطالعه بررسی تجویز داروهای نامناسب در سالمندان بوده است.
مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی توصیفی در بیمارستان رسول اکرم (ص) با جمع آوری اطلاعات از پرونده ۲۶۰ بیمار ۶۰ ساله و بالاتر که در سال ۱۳۹۱ بستری شدند صورت گرفت. نامناسب بودن تجویز یک دارو بر اساس معیار Beers سال ۲۰۱۲ تعیین گردید.
یافته ها: سن متوسط بیماران ۸٫۳±۷۵ بود و برای ۵۸ نفر (۲۲٫۳ درصد) حداقل یک داروی نامناسب تجویز شده بود. شایع ترین داروهای تجویز شده نابه جا بنزودیازپین ها، پتدین و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای بوده است. نتیجه گیری: برای بهبود کیفیت تجویز دارو در افراد مسن نیاز به طراحی یک دستورالعمل در کشور داریم.