مقاله بررسی تاثیر کلشی سین خوراکی با دوز کم در کاهش بروز فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی بای پس کرونری: کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۱۴۷ تا ۱۵۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر کلشی سین خوراکی با دوز کم در کاهش بروز فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی بای پس کرونری: کارآزمایی بالینی تصادفی دوسوکور
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کلشی سین
مقاله فیبریلاسیون دهلیزی
مقاله بای پس عروق کرونر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سرزعیم محمودرضا
جناب آقای / سرکار خانم: شایان نسیم
جناب آقای / سرکار خانم: باقری جمشید
جناب آقای / سرکار خانم: جبلی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: ماندگار محمدحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بروز فیبریلاسیون دهلیزی با افزایش پاسخ التهابی بعد از عمل جراحی قلب مرتبط می باشد که به طور قابل توجهی با درمان های ضد التهابی کاهش یافته است. پژوهش حاضر با هدف تجویز کلشی سین به عنوان روشی جهت کاهش بروز فیبریلاسیون دهلیزی بعد از عمل بای پس کرونری انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه کارآزمایی بالینی موازی دوسوکور، ۲۱۶ بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر که تحت عمل جراحی CABG قرار گرفتند با استفاده از جدول اعداد تصادفی به دو گروه مداخله و شاهد جهت دریافت دارونما یا کلشی سین تقسیم شدند. گروه مداخله شب قبل از عمل و صبح روز عمل ۱mg قرص کلشی سین دریافت کردند. این دارو بعد از جراحی، با دوز ۰٫۵mg، دو بار در روز تا پنج روز ادامه یافت. پس از عمل دو گروه از نظر پیامدهای مهم مطالعه به خصوص بروز آریتمی، مدت زمان بستری در ICU و مدت زمان بستری در بیمارستان مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند.
یافته ها: تعداد ۱۵۶ مرد و ۶۰ زن با میانگین سنی ۵۹٫۹ (±۹٫۳) سال در دو گروه دریافت کننده کلشی سین و دارونما (هر یک شامل ۱۰۸ بیمار) وارد مطالعه شدند. شیوع فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل CABG در گروه کلشی سین، ۱۴٫۸% و در گروه شاهد ۳۰٫۶% بود (P=0.006)مدت زمان بستری در ICU در گروه کلشی سین، ۲٫۴±۱٫۳ روز در مقابل ۳٫۱±۱٫۵ روز در گروه شاهد (P<0.001)و مدت زمان بستری در بیمارستان در گروه کلشی سین، ۶٫۶±۱٫۵روز در مقابل ۸٫۱±۲٫۰روز در گروه شاهد بود. (P<0.001)
نتیجه گیری: کلشی سین دارویی موثر در پیشگیری از بروز فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل بای پس کرونری می باشد.