مقاله بررسی تاثیر پارامتر زمان آسیاب کاری بر ریزساختار نهایی پودر TiB2 TiC نانوکریستالی تولیدی به روش سنتز احتراقی تحت ماکروویو که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در مواد نوین از صفحه ۱۵ تا ۲۵ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر پارامتر زمان آسیاب کاری بر ریزساختار نهایی پودر TiB2 TiC نانوکریستالی تولیدی به روش سنتز احتراقی تحت ماکروویو
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله نانوکامپوزیت
مقاله کاربید تیتانیوم
مقاله آسیاب سیاره ای
مقاله کاربید بور
مقاله سنتز احتراقی تحت ماکروویو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امینی کیا بهزاد
جناب آقای / سرکار خانم: فیروزی صادق

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این پژوهش پودر TiB2 TiC نانوکریستالی از راه روش جدیدی با عنوان سنتز احتراقی ماکروویو یا همان MACS (Microwave Assited Combution Synthesis) تولید شد. ابتدا مخلوط پودری ۳Ti+B4C به کمک آسیاب سیاره ای تا ۹ ساعت آسیاب شد. از پودرهای آسیاب شده جهت انجام واکنش MACS قرص هایی با قطر ۱۰mm تهیه و از یک دستگاه ماکروویو خانگی با توان ۱۱۰۰W جهت سنتز استفاده شد. نتایج ناشی از آنالیزهای XRD و SEM نشان داد که با افزایش زمان آسیاکاری مخلوط اولیه تا ۹ ساعت، سنتز فاز های TiC و TiB2 با موفقیت بیش تری همراه شد و میزان فراورده های جانبی و ترکیبات میانی در محصول نهایی به کم ترین مقدار خود رسید. این امر از راه تصاویر حاصل از میکروسکوپ الکترونی عبوری نیز تایید شد. هم چنین، با افزایش زمان آسیاکاری مخلوط پودری از ۱ ساعت به ۹ ساعت، مدت زمان لازم جهت سنتز نمونه از ۳ دقیقه به زیر ۳۵ ثانیه کاهش یافت.