مقاله بررسی تاثیر فرکانس میدان الکتریکی غیریکنواخت بر ایجاد ترک در جریان لایه نشانی الکتروفورتیک نانوذرات اکسید روی با هدف ساخت حسگر گاز CO که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در نانو مواد (تحقیقات مواد نانو کامپوزیتی) از صفحه ۳۳ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر فرکانس میدان الکتریکی غیریکنواخت بر ایجاد ترک در جریان لایه نشانی الکتروفورتیک نانوذرات اکسید روی با هدف ساخت حسگر گاز CO
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله میدان الکتریکی غیریکنواخت
مقاله سنسور گازی
مقاله منواکسید کربن
مقاله نانوذرات اکسید روی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قشقایی ساسان
جناب آقای / سرکار خانم: مرزبان راد احسان
جناب آقای / سرکار خانم: رییسی دهکردی بابک
جناب آقای / سرکار خانم: شجاعی نادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در پژوهش حاضر، از اعمال میدان الکتریکی غیریکنواخت به عنوان روشی ساده و کم هزینه جهت انتقال و جابجایی نانو ذرات سرامیکی با هدف ساخت حسگر گاز استفاده گردید. بدین منظور، لایه نشانی الکتروفورتیک نانو ذرات اکسید روی بر روی الکترودهای هم صفحه از جنس طلا در ولتاژ ۳۵ V و زمان ۱۵ min در محیط استون خالص به منظور دستیابی به لایه ای بدون ترک به انجام رسید. تصاویر بدست آمده از میکروسکوپ نوری (OM) و الکترونی روبشی (SEM) نشان می دهد که در فرکانس ۱ Hz، لایه تشکیل شده در فضای بین دو الکترود دارای ترک می باشد. با افزایش فرکانس به ۱۰۰ Hz و ۱ KHz به دلیل تغییر مکانیزم نشست، از حضور ذرات در فضای بین دو الکترود کاسته شده تا در ۱۰ KHz با توجه بوجود نیروی دی الکتروفورس به عنوان نیروی غالب وارد بر گشتاور دو قطبی ذرات معلق، ذرات با قرار گرفتن در امتداد خطوط میدان الکتریکی فاصله بین دو الکترود را با تشکیل زنجیره به طور کامل پل زده و لایه ای عاری از ترک تشکیل دهند. نتایج آزمون حسگری گاز CO بر روی حسگر ساخته شده در فرکانس بهینه نشانگر پاسخی روشن، پایدار و تکرارپذیر در محدوده دمایی ۴۰۰ تا ۵۰۰ °C است.