مقاله بررسی تاثیر غلظت ذرات SiC در الکترولیت بر خواص تریبولوژیکی پوشش کامپوزیتی Ni-SiC حاصل از آبکاری الکترولیتی با جریان منقطع که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۹۹ تا ۱۰۶ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر غلظت ذرات SiC در الکترولیت بر خواص تریبولوژیکی پوشش کامپوزیتی Ni-SiC حاصل از آبکاری الکترولیتی با جریان منقطع
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آبکاری الکترولیتی،کاربید سیلیسیم
مقاله میکروسختی
مقاله سایش
مقاله پوشش کامپوزیتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آقایی آرمیا
جناب آقای / سرکار خانم: نصراصفهانی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: یعقوبی زاده امید
جناب آقای / سرکار خانم: خضرلو امیررضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در این تحقیق از یک حمام وات، حاوی ذرات کاربید سیلیسیم با اندازه دانه ۵٫۰ الی ۵ میکرومتر و با استفاده از روش آبکاری الکترولیتی با جریان منقطع، پوشش کامپوزیتی نیکل-کاربید سیلیسیم بر روی زیر لایه مس ایجاد گردید. این پوشش ها دارای سختی و مقاومت سایشی بسیار بالایی می باشند که در ابزار آلات، صنایع و اتومبیل سازی کاربرد بسیاری دارند. تاثیر غلظت ذرات کاربید سیلیسیم در الکترولیت بر مورفولوژی، میکروسختی، ضریب اصطکاک، جهات ترجیحی رشد بلورهای نیکل و میزان نرخ سایش مورد بررسی قرار گرفت. پوشش های کامپوزیتی نیکل-کاربید سیلیسیم با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی و دستگاه تفرق اشعه ایکس مورد تحلیل و بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که افزایش میزان غلظت ذرات کاربید سیلیسیم در الکترولیت باعث کاهش ضریب اصطکاک، افزایش سختی، بهبود خواص سایشی و کاهش میزان نرخ سایش پوشش های کامپوزیتی نیکل-کاربید سیلیسیم می شود. همچنین افزایش میزان درصد ذرات کاربید سیلیسیم نه تنها باعث کاهش اندازه دانه بلورهای نیکل، بلکه باعث تغییر جهات ترجیحی رشد بلوهای نیکل نیز می شود.