مقاله بررسی تاثیر عوامل فصلی و ایام مذهبی بر تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار و بازده صنایع که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۰ در مهندسی مالی و مدیریت اوراق بهادار (مدیریت پرتفوی) از صفحه ۱۶۷ تا ۱۸۶ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر عوامل فصلی و ایام مذهبی بر تغییرات شاخص بورس اوراق بهادار و بازده صنایع
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فرضیه بازار کارا
مقاله مالی رفتاری
مقاله مالی کلاسیک
مقاله بی قاعدگی های بازار کارا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حنیفی فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی ایوانکی سیدمصطفی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف اصلی این مقاله بررسی اثرات تقویمی بر بازده بورس اوراق بهادار تهران می باشد. برای این منظور اثرات تقویمی در دو بخش، اثر ماه های سال و اثر روزهای هفته تقسیم بندی گردیده اند. سپس با استفاده از دو روش آمار تست علامت و آزمون فریدمن به آزمون داده های مرتبط با بازده بورس اوراق بهادار تهران بر مبنای (۷) شاخص قیمت کل، مالی، صنعت، پنجاه شرکت برتر و سه صنعت با بالاترین ارزش بازار در دوره زمانی ۱۳۸۰ لغایت ۱۳۸۷ پرداخت شده است.
نتایج حاصل از به کارگیری روش های آماری مذکور، حاکی از وجود اثرات ماهانه در بعضی از ماه های سال شمسی بر مبنای برخی از شاخص های مورد محاسبه در بورس اوراق بهادار تهران می باشد به طور خاص وجود اثر مفنی ماه مهر در برخی از شاخص ها و وجود اثر مثبت در ماه فروردین نیز در برخی از شاخص های بکار گرفته شده تایید گردیده است. اما نتایج اثر ماه های سال قمری به صورت معنی داری مورد تایید قرار نگرفته اند. و در پایان در خصوص اثر روزهای هفته نیز در برخی از شاخص های بکار گرفته شده وجود یک شنبه منفی و شنبه و چهارشنبه مثبت به تایید رسیده است.