مقاله بررسی تاثیر عوامل زمین شناسی و خصوصیات ژئومکانیکی توده سنگ بر انتخاب ماشین حفاری تمام مقطع در تونل انتقال آب سبزکوه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در زمین شناسی مهندسی از صفحه ۲۱۶۹ تا ۲۱۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر عوامل زمین شناسی و خصوصیات ژئومکانیکی توده سنگ بر انتخاب ماشین حفاری تمام مقطع در تونل انتقال آب سبزکوه
این مقاله دارای ۲۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله انتخاب TBM
مقاله تونل انتقال آب
مقاله عوامل زمین شناسی
مقاله خصوصیات ژئومکانیکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کرمی مرتضی
جناب آقای / سرکار خانم: فرامرزی لهراسب
جناب آقای / سرکار خانم: باقرپور راحب
جناب آقای / سرکار خانم: رییسی گهرویی داراب

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پروژه تونل انتقال آب سبزکوه، به طول تقریبی 11 کیلومتر به منظور انتقال ۹۰ میلیون مترمکعب آب در سال از حوزه سبزکوه به سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری و در حدود 80 کیلومتری جنوب شهرکرد در حال بررسی است. با توجه به طول زیاد تونل و لزوم اجرای هرچه سریع تر و ایمن این طرح و با عنایت به میزان اندک تونل سازی با روش های سنتی، استفاده از روش حفاری مکانیزه با در اولویت کار قرار گرفته است. به علت محدودیت دامنه کاربرد TBMها در شرایط پیچیده و نامطلوب زمین شناسی، انتخاب این ماشین ها با بررسی های دقیق دستگاه و شرایط محیط انجام می شود. شرایط زمین شناسی و خصوصیات ژئومکانیکی توده سنگ از جمله مهم ترین پارامترهایی است که همواره اجرای تونل ها را تحت الشعاع قرار داده و می تواند در انتخاب نوع TBM مناسب، نقش به سزایی داشته باشد. در این تحقیق با تعیین مهم ترین خواص ژئومکانیکی و شرایط زمین شناسی توده سنگ منطقه بررسی شده، و تفسیر نتایج حاصل از گمانه های ژئوتکنیکی، آزمایش های آزمایشگاهی و صحرایی و تدقیق آن ها با مشاهدات و برداشت های صحرایی، توده سنگی مسیر تونل به وسیله سه سیستم طبقه بندی مهندسی RMR، Q و GSI به سه زون ژئوتکنیکی تفکیک شد. سپس عمل کرد انواع TBM های باز، تک سپری و دوسپری برای حفاری در سنگ، بر اساس مقاومت ماده سنگ، خصوصیات کمی و کیفی درزه ها، عرض نواحی برشی و گسله، سطح آب زیرزمینی و نیز شدت مچاله شوندگی توده های سنگی در هر زون بررسی شد و در نهایت TBM دو سپری به عنوان مناسب ترین دستگاه برای حفاری تونل سبزکوه پیشنهاد شد.