مقاله بررسی تاثیر سمانهای مختلف بر توزیع تنش لایه سمان در پروتزهای ثابت متکی بر ایمپلنت به روش اجزای محدود که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله دندانپزشکی (جامعه اسلامی دندانپزشکان ایران) از صفحه ۱۳۱ تا ۱۳۶ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر سمانهای مختلف بر توزیع تنش لایه سمان در پروتزهای ثابت متکی بر ایمپلنت به روش اجزای محدود
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سمان دندانی
مقاله ایمپلنت دندانی
مقاله روش اجزای محدود
مقاله پروتز دندانی ثابت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: خزاعی صابر
جناب آقای / سرکار خانم: باجغلی فرشاد
جناب آقای / سرکار خانم: نصری نعیمه
جناب آقای / سرکار خانم: ایرامنش پدرام

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سمانهای چسباننده برای افزایش گیر و بهبود سیل لبه ای پروتزهای دندانی ضروری هستند. به همین جهت هدف از مطالعه حاضر، تعیین اثر سمانهای مختلف بر توزیع تنش لایه سمان در یک پروتز پارسیل ثابت سه واحدی متکی بر ایمپلنت با استفاده از روش اجزای محدود می باشد.
روش بررسی: یک مدل سه بعدی از پروتز پارسیل ثابت سه واحدی متکی بر ایمپلنت از پرمولردوم فک بالا تا مولر دوم همان ناحیه توسط نرم افزار CATIA V5R18 طراحی و با نرم افزار ABAQUS/CAE 6.6 تحلیل شد. سه نیروی افقی (۰٫۵۷ نیوتن)، عمودی (۲۰۰٫۰ نیوتن ) و مایل (۴۰۰٫۰ نیوتن و زاویه صد و بیست درجه) به صورت جداگانه به هشت نقطه از هر کاسپ فانکشنال اعمال شد. پنج نوع سمان چسباننده گلاس آینومر، زینک پلی کربوکسیلات، زینک اکساید اوژنول پلیمر- اصلاح شده، رزین کامپوزیت و زینک فسفات بررسی شدند.
یافته ها: الگوی توزیع تنش در تمامی سمانها تقریبا یکسان بود. حداکثر میزان تنش (۳۹٫۹۶ مگاپاسکال) در سمت پالاتال و ناحیه یک سوم سرویکالی (مارژینال) لایه سمان پرمولر توسط نیروی مایل در سمان زینک فسفات مشاهد شد و حداقل میزان تنش (۰٫۴۱ مگاپاسکال) نیز در سمت لترالی یک سوم کرونالی لایه سمان مولر هنگامی که نیروی افقی به سمان زینک اکساید اوژنول پلیمر-اصلاح شده اعمال گردید، به دست آمد. لایه سمانهای پرمولر تنش بیشتری را نسبت مولرها نشان دادند.
نتیجه گیری: انواع مختلف سمان تاثیر اندکی بر الگوی توزیع تنش لایه سمانها دارد ولی میزان تنش در سمانهای مختلف، متفاوت بود. بهتر است استفاده از سمان زینک فسفات با محدودیت بیشتر صورت گیرد.