مقاله بررسی تاثیر سلول های بنیادی مزانشیمی ترانسفکت شده با اینترلوکین ۲۷ بر برخی از شاخص های یستولوژیکی و ایمونولوژیکی در مدل موشی انسفالومیلیت خودایمن تجربی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته سوم مهر ماه ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۱۲۷۰ تا ۱۲۸۴ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر سلول های بنیادی مزانشیمی ترانسفکت شده با اینترلوکین ۲۷ بر برخی از شاخص های یستولوژیکی و ایمونولوژیکی در مدل موشی انسفالومیلیت خودایمن تجربی
این مقاله دارای ۱۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سلول های بنیادی مزانشیمی
مقاله اینترلوکین ۲۷
مقاله بیماری انسفالومیلیت خودایمن تجربی
مقاله وکتور لنتی ویروسی
مقاله التهاب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شفیعی مجددی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: گل محمدی رحیم
جناب آقای / سرکار خانم: خان احمد حسین
جناب آقای / سرکار خانم: غلامی امید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: سلول های بنیادی مزانشیمی با داشتن خواص ایمونومدولاتور و نوروپروتکشن، می توانند کاندیدای مناسبی برای درمان بیماری های التهابی و نورودژنراتیو باشند. به علاوه، با دستکاری های ژنتیکی می توان خواص درمانی این سلول ها را ارتقا داد. هدف از انجام این تحقیق، بررسی تاثیر سلول های بنیادی مزانشیمی ترانسفکت شده با ژن سایتوکاین ضد التهابی IL-27 (Inter1eukuin 27) در مدل موشی انسفالومیلیت خودایمن تجربی Experimental autoimmune encephalomyelitis) یا (EAE بود.
روش ها: سلول های بنیادی مزانشیمی، از مغز استخوان موش های C57BL/6 جدا شدند و با بهره گیری از وکتور لنتی ویروسی، ژن IL-27 به آن ها منتقل شد. در ادامه، تعداد یک میلیون از این سلول ها در روزهای ۱۵ و ۲۲ از شروع القای بیماری EAE، به موش های بیمار تزریق شد. در پایان، موش ها کشته شدند و آزمایشات هیستولوژیکی و ایمونولوژیکی، به ترتیب جهت بررسی وضعیت سلامت میلین و ارتشاح سلول های التهابی در بافت مغزی و سنجش برخی سایتوکاین ها انجام گرفت.
یافته ها: سلول های مزانشیمی ترانسفکت شده با IL-27 توانستند شدت علایم EAE را در موش های تحت تیمار کاهش دهند. همچنین ارتشاح سلول های التهابی را به بافت عصبی کم نمودند و از تخریب بیشتر میلین جلوگیری کردند. به علاوه، آن ها توانستند باعث القای افزایش تولید سایتوکاین های ضد التهابی IL-4 و IL-10 و کاهش تولید سایتوکاین التهابی IL-17 از سلول های طحالی موش های تحت تیمار شوند.
نتیجه گیری: سلول های مزانشیمی ترانسفکت شده با IL-27 می توانند کاندیدای مناسبی در درمان بیماری های التهابی نظیر مولتیپل اسکلروز باشند. با این حال، اتخاذ پروتکل های درمانی دیگری نظیر تغییر دوز و مسیر تزریق سلول ها برای کسب نتایج مطلوب تر پیشنهاد می شود.