مقاله بررسی تاثیر روش اولتراسونیک در آب گیری لجن بیولوژیکی تصفیه خانه فاضلاب که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۳ در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار) از صفحه ۴۲۴ تا ۴۳۰ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر روش اولتراسونیک در آب گیری لجن بیولوژیکی تصفیه خانه فاضلاب
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لجن بیولوژیکی
مقاله آبگیری لجن
مقاله اولتراسونیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حیدری آرزو
جناب آقای / سرکار خانم: نبی زاده رامین
جناب آقای / سرکار خانم: علی محمدی محمود
جناب آقای / سرکار خانم: غلامی میترا
جناب آقای / سرکار خانم: محوی امیرحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: تجزیه و آب گیری لجن تولید شده طی فرایند تصفیه یکی از چالش های اساسی در فرایند تصفیه فاضلاب می باشد. هدف از این مطالعه بررسی کارایی روش اولتراسونیک در آب گیری لجن بیولوژیکی تصفیه خانه فاضلاب تحت شرایط مختلف و انتخاب بهترین شرایط می باشد.
مواد و روش ها: در این مطالعه، تجزیه و آبگیری لجن پس از انجام شرایط متفاوتی از فرکانس (۳۵ و ۱۳۰ کیلوهرتز) و زمان ماند (۳، ۵، ۱۰و ۳۰ دقیقه) بررسی و در نهایت تغییرات مقادیراکسیژن مورد نیاز شیمیایی محلول (SCOD)، مقاومت ویژه به فیلتراسیون (SRF) و زمان مکش (CST) در نمونه های لجن تعیین گردید.
یافته ها: آزمایش های انجام شده نشان دادند که بهترین آب گیری در فرکانس ۳۵ کیلوهرتز و زمان ماند ۵ دقیقه اولتراسونیک به دست آمده است. به طوری که در این شرایط، SCOD%، CST، SRF به ترتیب به ۴٫۳%، ۱۵۱ S و ۲٫۱×۱۰۱۳ m/kg رسیده اند.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه، روش اولتراسونیک به طور معناداری تجزیه لجن را افزایش داده و آب گیری لجن را بهبود می بخشد.