مقاله بررسی تاثیر انواع پانسمان و مدیریت بعد از عمل بر آماده سازی استمپ در قطع عضو زیر زانو (مقاله مروری) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در پژوهش در علوم توانبخشی از صفحه ۱۲۹۱ تا ۱۳۰۰ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر انواع پانسمان و مدیریت بعد از عمل بر آماده سازی استمپ در قطع عضو زیر زانو (مقاله مروری)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروتز
مقاله مراقبت بعد از جراحی
مقاله پانسمان سخت و نرم و قطع عضو زیر زانو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضاییان زینب
جناب آقای / سرکار خانم: باپیرزاده خدیجه
جناب آقای / سرکار خانم: جمالی اکرم
جناب آقای / سرکار خانم: طهماسبی طهمورث

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: از دست دادن اندام تحتانی به هر علتی منجر به ایجاد مشکلات فردی و اجتماعی فراوان برای فرد دچار قطع عضو می گردد. مراقبت صحیح از استمپ بعد از عمل جراحی با کمک انواع پانسمان نقش موثری در کسب نتایج مطلوب داشته و سبب کاهش مشکلات استمپ و آمادگی هر چه سریع تر برای دریافت پروتز می شود. اما در بررسی های انجام گرفته، نتایج متفاوتی در مورد بهترین نوع پانسمان ارائه شده است. بنابراین در مطالعه حاضر با مرور بر مقالات موجود، سعی بر آن است که بهترین نوع پانسمان معرفی شود.
مواد و روش ها: در مطالعه حاضر برای رسیدن به هدف، با مراجعه به متون منتشر شده در پایگاه های اطلاعاتی Science Direct، Google cholar و Pubmed، با استفاده از کلمات کلیدی Prosthesis، Post Operative Care، Rigid & Soft dressing، Below knee amputation، اطلاعات مربوط به انواع پانسمان و مدیریت بعد از عمل بر آماده سازی استمپ در قطع عضو زیر زانو جمع آوری شد و نتایج آن ها مورد بررسی قرار گرفت. جهت ارزیابی مقالات از ابزارDowns and Black  استفاده گردید.
یافته ها: پس از اتمام جستجو بر اساس کلمات کلیدی، تعداد ۱۲۳ مقاله به دست آمد که در نهایت تعداد ۱۵ مقاله با توجه به معیارهای انتخاب برای تحلیل نهایی پذیرفته شدند.
نتیجه گیری: در پایان مقاله حاضر انواع مطالعات ازRCT تا Case Report را بررسی نموده است. نتایج نشان داده است که پانسمان سخت در مقایسه با پانسمان نرم در آماده سازی استمپ زیر زانو و بهبود مشکلات آن بهتر عمل می کند. اکثر مطالعات، بر مراقبت از استمپ بعد از عمل جراحی، کسب نتایج مطلوب و کاهش عوارض آن در کوتاه ترین زمان ممکن تاکید داشتند. البته در مورد بازیابی عملکرد و توانایی راه رفتن توسط پروتز اطلاعات بسیار محدود است و پیشنهاد می گردد به علت اهمیت این موضوع مطالعات بعدی بر این موارد متمرکز گردند.