مقاله بررسی تاثیر استفاده از عسل در پیشگیری از بروز و کاهش شدت موکوزیت ناشی از شیمی درمانی در کودکان مبتلا به سرطان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (بهبود) از صفحه ۷۴ تا ۷۹ منتشر شده است.
نام: بررسی تاثیر استفاده از عسل در پیشگیری از بروز و کاهش شدت موکوزیت ناشی از شیمی درمانی در کودکان مبتلا به سرطان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عسل
مقاله نرمال سالین
مقاله موکوزیت
مقاله سرطان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قدیری کیقباد
جناب آقای / سرکار خانم: فرخی علیرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اکرمی پور رضا
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی منصور
جناب آقای / سرکار خانم: رازقی رضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: یکی از عوارض شایع شیمی درمانی یا پرتودرمانی در تومورهای سر و گردن، ایجاد موکوزیت است که در شرایط حاد می تواند باعث وقفه در روند درمان و تغذیه بیمار گردد. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر عسل در پیشگیری از موکوزیت دهانی ناشی از شیمی درمانی در کودکان مبتلا به سرطان است.
روش ها: در این مطالعه که به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی شده انجام گردید. ۳۹ بیمار که تحت درمان کموتراپی بودند در سه گروه دسته بندی شدند. گروه اول از عسل طبیعی، گروه دوم از نرمال سالین و گروه سوم به عنوان گروه شاهد فقط از مسواک جهت شستشوی دهان استفاده کردند. سپس وجود و شدت موکوزیت و مدت زمان باقی ماندن ضایعات و سایر مشخصات مربوط به آن بر اساس پرسشنامه دوقسمتی (جمعیت شناختی و بالینی) و چک لیست تهیه شده از پروتکل های سازمان بهداشت جهانی (WHO) در هر یک از گروه ها بررسی شد.
یافته ها: در گروهی که از عسل به عنوان دهانشویه استفاده کردند تنها یک نفر (%۷٫۷)، در گروه دوم که از نرمال سالین استفاده کردند ۱۰ نفر (%۷۷٫۱) و در گروه شاهد ۹ نفر (%۶۹٫۲) دچار موکوزیت شدند. اختلاف معنادار آماری بین گروهی که از عسل استفاده نمودند با گروه های دیگر وجود داشت (P<0.05). در نهایت ۱۹ مورد از بیماران هیچ گونه زخمی را نشان ندادند (%۴۸٫۷).
نتیجه گیری: عسل در کاهش شدت موکوزیت ناشی از شیمی درمانی در کودکان موثر است و جهت بررسی های بیشتر پیشنهاد می شود مطالعات با حجم نمونه بیشتر و زمان استفاده طولانی تر انجام گیرد.