مقاله بررسی برخی از ویژگی های تولید مثلی میگوهای غالب در منطقه مشرف به جنگلهای حرا واقع در شمال غربی جزیره قشم (منطقه چاهو شرقی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۱ در بوم شناسی آبزیان از صفحه ۳۴ تا ۴۲ منتشر شده است.
نام: بررسی برخی از ویژگی های تولید مثلی میگوهای غالب در منطقه مشرف به جنگلهای حرا واقع در شمال غربی جزیره قشم (منطقه چاهو شرقی)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله میگوموزی
مقاله میگو سفید
مقاله میگو خنجری
مقاله میگو استبنجی
مقاله شمال غربی جزیره قشم
مقاله استان هرمزگان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صفایی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: بارانی مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: مومنی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: کامرانی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: محبی پرویز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
این پژوهش به عنوان بخشی از مطالعه بررسی ساختار جمعیتی و ارزیابی ذخائر میگوها بوده که با هدف بررسی زیست شناسی تولید مثل میگو های غالب در آبهای شمال غربی جزیره قشم (منطقه چاهو شرقی) به مدت ۱۶ ماه از اسفند ماه 1387 تا خرداد ماه ۱۳۸۹ توسط یک فروند شناور محلی به روش مساحت جاروب شده (Swept area) صورت گرفت. بررسی گستره مراحل رسیدگی تخمدان میگوهای خنجری، موزی و استبنجی نشان داد که پیک تخم ریزی این گونه ها از اسفند تا اردیبهشت ماه می باشد. در حالیکه این گستره برای میگوی سفید (سرتیز) بیانگر فراوانی نسبتا قابل توجه حضور میگوهای بالغ در تمام طول سال و نتیجه اینکه در هر ماه فراوانی میگوهای نابالغ (مراحل ۱ و ۲ رسیدگی جنسی) نیز قابل ملاحظه می باشد. علیرغم تغییرات قابل ملاحظه در این گستره، در تمامی طول سال و به دلیل شرایط خاص منطقه مورد بررسی (بدلیل مشرف بودن به خوریات پوشیده از حرا و نوزادگاه بودن مناطق اطراف) جمعیت غالب در منطقه بیشتر میگوهای جوان بوده است. نسبت های جنسی در تمامی فصول سال و همچنین سالانه به صورت ۱:۱ نمی باشد، و برای تمامی گونه ها جمعیت غالب در اغلب ماه ها جنس نر میگوها بوده مگر در برخی از موارد که همزمان با اوج تخم ریزی میگوها (اغلب در اسفند تا اردیبهشت ماه) ماده ها جمعیت غالب را به خود اختصاص داده و بیشتر در دسترس صید قرار گرفته اند.