مقاله بررسی بالینی اثر روغن کندر بر درد بیماران مبتلا به درد زانو که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۱۸۳ تا ۱۹۰ منتشر شده است.
نام: بررسی بالینی اثر روغن کندر بر درد بیماران مبتلا به درد زانو
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طب سنتی ایران
مقاله روغن کندر
مقاله درد زانو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: امامی رضوی سیده زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: کریمی مهرداد
جناب آقای / سرکار خانم: کمالی نژاد محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: در طب سنتی ایران، در درمان بیماری های مفاصل، به کرات از روغن کندر استفاده می شود اما اثر این روغن تاکنون مورد ارزیابی قرار نگرفته است. به کارگیری روغن موضعی کندر به عنوان یک در مان جایگزین جهت درمان خوراکی و درمان موضعی داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی مطرح است. با وجود توان بالقوه آن در کاهش درد زانو و پیامدهای آن، تاکنون هیچ تحقیقی درباره اثر روغن کندر بر درد زانو انجام نشده است. لذا هدف از این مطالعه اثربخشی و ایمنی درمان موضعی روغن کندر در کاهش علایم درد زانو می باشد.
روش ها: ۱۸۳ بیمار مرد وزن مبتلابه درد زانو که با معیارهای بالینی کالج آمریکایی بیماری های مفاصل و بافت همبند تطبیق داشتند مورد غربالگری قرار گرفته و ۱۵۴ بیمار انتخاب شد. شرکت کنندگان به طور تصادفی در سه گروه تحت درمان موضعی به مدت شش هفته قرار گرفتند: گروه روغن کندر به عنوان گروه مداخله،گروه روغن کنجد به عنوان گروه شاهد و گروه ژل دیکلوفناک به عنوان شاهد مثبت و درمان رایج. میزان درد زانو به وسیله معیار قیاسی – دیداری و همچنین پرسشنامه استاندارد فارسی شده پیامدهای استئوآرتریت و صدمات زانو مورد ارزیابی قرار گرفت. عوارض جانبی و ایمنی روغن کندر توسط جدول معیار عوارض بالینی نسخه ۴ سال ۲۰۱۰ بررسی گردید.
یافته ها: اثربخشی: گروه مداخله بر اساس پرسشنامه استاندار فارسی شده، پیامدهای استئوآرتریت و صدمات زانو، بهبودی را در درد زانو و علایم آن در مقایسه با گروه شاهد نشان داد. (P=0.04) اما فعالیت های روزانه، ورزش، تفریح و کیفیت زندگی مرتبط با درد زانو به طور معنی داری بهبود نیافت. بر اساس معیار قیاسی، دیداری امتیازهای بیماران گروه روغن کندر به طور معنی داری نسبت به گروه روغن کنجد بهبود یافته بودند. (P=0.02) علاوه بر آن گروه مداخله اثر بهبود درد را نسبت به گروه دیکلوفناک نیز نشان داد (P=0.03) ایمنی: ارزیابی ایمنی و عوارض جانبی روغن کندر، یک مورد خارش پوستی درجه یک را گزارش کرد (۱٫۴۸, ۰٫۰۲%).
نتیجه گیری: این کارآزمایی کنترل شده دارویی، اثرات بالقوه روغن موضعی کندر را در درمان علامتی درد زانو تایید کرد و تنها یک مورد خارش درجه یک مشاهده شد.