مقاله بررسی ا ثرات ذرات دی سیلیساید مولیبدن (MoSi2) بر رفتار مکانیکی و الکتریکی ماده مرکب زمینه مس تولید شده به روش اتصال نوردی تجمعی (ARB) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در مواد نوین از صفحه ۵۷ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: بررسی ا ثرات ذرات دی سیلیساید مولیبدن (MoSi2) بر رفتار مکانیکی و الکتریکی ماده مرکب زمینه مس تولید شده به روش اتصال نوردی تجمعی (ARB)
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله فرایند نورد تجمعی
مقاله خواص مکانیکی و مقاومت الکتریکی
مقاله ساختار لایه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اسلامی امیرحسین
جناب آقای / سرکار خانم: مشکسار محمدمحسن
جناب آقای / سرکار خانم: زبرجد سیدمجتبی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
روش تغییر شکل پلاستیک شدید (SPD) به عنوان یکی از روش های تولید مواد با اندازه دانه نانومتری مطرح می باشد. برای ایجاد یک ساختار با دانه های نسبتا ریز لازم است از راه اعمال کرنش های پلاستیک زیاد دانسیته بالایی از نابه جایی ها بدست آید. فرآیند نورد تجمعی ARB به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های اعمال تغییر شکل پلاستیک شدید و دستیابی به ساختارهای نانومتری بویژه در ورق ها و در بعد صنعتی مطرح می باشد. در این پژوهش از فرآیند نورد اتصالی تجمعی برای تولید کامپوزیت Cu/MoSi2 استفاده شده است. برای این منظور، از مس خالص تجاری و نانو ذرات MoSi2 استفاده شده است. تعداد پنج مرحله نورد در شرایط بدون روانکار همراه با پیش گرمایش ۳۰۰oC پیش از هر مرحله نورد بر نمونه ها اعمال شده است. نمونه های استاندارد از درون قطعات نورد شده تهیه و ریزساختار آن ها توسط میکروسکوپ الکترونی و خواص مکانیکی آن ها به وسیله آزمون های سختی و کشش مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین نقش همزمان ذرات تقویت کننده دی سیلیساید مولیبدن و نورد بر مقاومت الکتریکی کامپوزیت لایه ای به وسیله روش پراب چهار نقطه مورد بررسی قرار گرفت.