مقاله بررسی اپیدمیولوژیک اجساد گلوله خورده ارجاعی به سالن تشریح پزشکی قانونی تهران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۱۸۱ تا ۱۸۶ منتشر شده است.
نام: بررسی اپیدمیولوژیک اجساد گلوله خورده ارجاعی به سالن تشریح پزشکی قانونی تهران
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اپیدمیولوژی
مقاله اجساد گلوله خورده
مقاله تهران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: قربانی مظاهر
جناب آقای / سرکار خانم: مولانایی امیر
جناب آقای / سرکار خانم: امینی شیث
جناب آقای / سرکار خانم: عامری مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: شیوع کاربرد اسلحه گرم در اعمال جنایی حتی در کشورهایی که کنترل قانونی شدید بر این سلاح ها وجود دارد رو به افزایش است. در این بررسی تلاش داریم تا خصوصیات دموگرافیک اجساد این عامل غیر طبیعی مرگ را در جامعه ایرانی مورد ارزیابی قرار دهیم.
روش بررسی: در این مطالعه مقطعی توصیفی، موارد مرگ در اثر اصابت گلوله در سالن تشریح پزشکی قانونی طی یک سال از تیر ۱۳۹۰ لغایت تیر ۱۳۹۱ بررسی شدند. متغیرهای مورد مطالعه شامل سن، جنس، تحصیلات، شغل، اعتیاد به مواد مخدر و الکل و همچنین اطلاعات مربوط به اصابت گلوله مثل خودکشی یا دگرکشی، تعداد شلیک (ورودی گلوله)، محل اصابت گلوله، نوع سلاح گرم، ارگان های آسیب دیده، فاصله ی شلیک گلوله و محل حادثه بودند.
یافته ها: در این مطالعه، ۳۸ جسد مذکر با میانگین سنی ۳۲٫۴ سال که بر اثر اصابت گلوله فوت شده بودند وارد مطالعه شدند. محل اصابت گلوله در سر ۱۶ مورد (۴۲٫۴%)، قفسه سینه ۹ مورد (۲۴٫۳%)، شکم دو مورد (۵٫۴%)، یک مورد به اندام (۲٫۷%) و اصابت به محل های مختلف ۹ مورد (۲۴٫۳%) بود. ارگان های آسیب دیده مغز ۱۸ مورد (۴۸٫۶%) ریه پنج مورد (۱۳٫۵%) و ۱۲ مورد (۳۲٫۴%) ارگان های متعدد آسیب دیده بودند. در مطالعه ما ۳۳% موارد خودکشی بود و ۴۷٫۵% موارد دیگر کشی بود. محل حادثه در ۱۲ مورد (۵۰٫۰%) خارج از منزل، هشت مورد (۳۳۳٫%) در منزل و چهار مورد (.۷۱۶%) در محل کار بوده است.
نتیجه گیری: سن قربانیان نسبت به گذشته بالاتر رفته و الگوهای مشاهده شده به علت نحوه ی دسترسی ایرانیان به اسلحه و اختلاف فرهنگی از بعضی جهات با گزارشات جهانی متفاوت است. این مطالعه می تواند مبنایی برای تغییرات استفاده از سلاح گرم و میزان قتل و خودکشی و گروه سنی استفاده کنندگان از سلاح گرم باشد.