مقاله بررسی ایمنی علیه آنفلوانزای تیپ A در کودکان ۴ تا ۱۴ ساله کرمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان از صفحه ۱۲۳ تا ۱۲۹ منتشر شده است.
نام: بررسی ایمنی علیه آنفلوانزای تیپ A در کودکان ۴ تا ۱۴ ساله کرمان
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنفلوانزای A
مقاله ایمنی
مقاله کودکان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی نسب علی
جناب آقای / سرکار خانم: داعی پاریزی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: عرب زاده سیدعلیمحمد
جناب آقای / سرکار خانم: ایرانمنش زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: بانشی محمدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ویروس های آنفلوانزا، عامل مهمی در مرگ و میر کودکان محسوب می شوند. هدف این مطالعه، بررسی وجود ایمنوگلوبولین G علیه آنفلوانزای A در کودکان کرمان بود که نشانگر داشتن ایمنی علیه حداقل یکی از سروتایپ های این ویروس است.
روش: مطالعه به صورت مقطعی، بر روی ۲۰۰ کودک چهار تا چهارده ساله که به دلایلی غیر از ابتلا به آنفلوانزا به بیمارستان افضلی پور و کلینیک بعثت مراجعه کرده بودند، انجام شد. نمونه ها برای ایمنوگلوبولین G علیه آنفلوانزای A، به روش ELISA و با کیت آلمانی NOVALISA بررسی شدند.
یافته ها: ۱۲درصد نمونه ها (۲۴٫۲۰۰ مورد) علیه سروتیپ های آنفلوانزای A، آنتی بادی داشتند. بیشترین میانگین سنی ۹٫۶۲ (۱۲-۷) سال مربوط به گروه دارای ایمنی بود. از میان متغیرهای مورد بررسی، تنها سن، ارتباط معنی داری با مثبت بودن آنتی بادی داشت.
نتیجه گیری: درصد زیادی از کودکان چهار تا چهارده ساله کرمان علیه هیچ کدام از سروتایپ های آنفلوانزای A ایمنی ندارند و درصورت بروز اپیدمی، در معرض ابتلا و عوارض ناشی از این ویروس خواهند بود.