مقاله بررسی امکان حذف آلومینیوم و سولفات از پساب صنایع آندایزینگ با استفاده از نانوفیلتراسیون که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۲ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۱۱ تا ۲۱ منتشر شده است.
نام: بررسی امکان حذف آلومینیوم و سولفات از پساب صنایع آندایزینگ با استفاده از نانوفیلتراسیون
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پساب صنایع آندایزینگ
مقاله جداسازی توسط غشا
مقاله نانوفیلتراسیون
مقاله پلاریزاسیون غلظتی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فرج الهی شهاب
جناب آقای / سرکار خانم: ترابیان علی
جناب آقای / سرکار خانم: نبی بیدهندی غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قدیم خانی علی اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: محمدپور علی
جناب آقای / سرکار خانم: زارع نسیم
جناب آقای / سرکار خانم: جانقربان مهدی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تصفیه پساب صنایع آبکاری به علت آلودگی زیاد و آلوده کردن آب و خاک، ضروری است. به علت مصرف زیاد آب این صنایع، استفاده مجدد و بازیابی پساب تصفیه شده، اهمیت خاصی دارد. در این تحقیق حذف آلومینیوم و سولفات از پساب صنایع آبکاری آلومینیوم با استفاده از پایلوت نانوفیلتراسیون مورد بررسی قرار گرفته است.
در ابتدا با خنثی سازی پساب، مقدار آلومینیوم در پساب کاهش داده شده و سپس امکان تصفیه پساب با استفاده از فرآیند نانوفیلتراسیون مورد مطالعه قرار گرفته است. پارامترهای موثر در فرآیند که در پایلوت مورد مطالعه قرار گرفته عبارتند از: دما و فشار کاری دستگاه هنگام تصفیه با نانوفیلتراسیون. در این مطالعه از غشا ۹۰NF که توسط شرکت فیلم تک ساخته شده است، به عنوان نانوفیلتر استفاده می شود. این تحقیق در دماهای ۳۰، ۳۵ و ۴۰ درجه سانتی گراد و فشارهای ۵ الی۲۰ بار انجام شد.
نتایج مطالعات انجام شده نشان می دهد که بهترین بازده حذف آلومینیوم و سولفات در فشارهای بین ۷٫۲ تا ۱۲٫۵ بار و دمای ۳۰ درجه سانتی گراد به دست می آید. همچنین مشاهده می شود با افزایش دما و فشار، فلاکس آب عبوری از نانوفیلتراسیون افزایش می یابد.