مقاله بررسی اسباب و علائم بیماری پوستی کلف بر اساس منابع طب سنتی ایران و مقایسه آن با بیماری ملاسما که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۳۸۹ تا ۳۹۴ منتشر شده است.
نام: بررسی اسباب و علائم بیماری پوستی کلف بر اساس منابع طب سنتی ایران و مقایسه آن با بیماری ملاسما
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ملاسما
مقاله هیپر ملانوزیس
مقاله بیماری پوست
مقاله طب سنتی ایران
مقاله کلف

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شیربیگی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: مینایی باقر
جناب آقای / سرکار خانم: ثاقبی روشنک
جناب آقای / سرکار خانم: ناظم اسماعیل
جناب آقای / سرکار خانم: شاه کرمی عفت

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در منابع طب سنتی ایران بیماری های پوست همواره مورد توجه حکما بوده است و در بسیاری موارد روش های درمانی متعدد و کم خطری برای هر بیماری وجود دارد. بیماری پوستی کلف، یک اختلال تغییردهنده رنگ پوست صورت به سمت سیاهی می باشد که علل مختلفی از جمله بارداری و اختلالات قاعدگی (اختلال هورمون های جنسی)، بیماری های معده، کبد و … می توانند در ایجاد آن موثر باشند. از طرفی بیماری ملاسما در طب کنونی نیز با همین اسباب و علائم بالینی شناخته می شود. درمان ملاسما مشکل، طولانی مدت، علامتی و همراه با عوارض بالینی بسیار زیاد است. لذا این مطالعه طراحی گردید، تا بتوان با شناخت بیشتر هر دو بیماری (کلف و ملاسما) از روش های درمانی کلف در بیماری ملاسما استفاده نمود.
روش ها: مطالعه یک بررسی مروری سیستماتیک می باشد که به بررسی بیماری کلف در کتب طب سنتی معتبر در بین قرون دوم تا چهاردهم هجری پرداخته وپس از جمع آوری و تجزیه اطلاعات آن را با بیماری ملاسما مقایسه کرده است.
یافته ها: علائم بالینی بیماری کلف با علائم بالینی بیماری ملاسما مشابه می باشد (هر دو بیماری به صورت ضایعات تیره رنگ، فاقد خشونت و بدون خارش هستند که معمولا در صورت ایجاد می شوند). این ضایعات می توانند در روی پوست گسترده شوند. یکی از علل بسیار مهم ایجاد کننده هر دو بیماری بارداری و اختلالات قاعدگی (اختلال در هورمون های جنسی) می باشد. البته حکمای طب سنتی علل متنوع دیگری را نیز در ایجاد این بیماری ذکر کرده اند.
بحث و نتیجه گیری: علائم بالینی بیماری کلف مشابه علائم ملاسما می باشد. هر دو بیماری مذکور در زنان بیشتر رخ می دهند. بین اسباب ایجاد کننده هر دو بیماری علل مشابهی وجود دارد و به نظر می رسد علائم بیماری کلف در منابع طب سنتی ایران همان علائم بیماری ملاسمای موجود در طب کنونی باشد. بدین ترتیب با انجام مطالعات بالینی در آینده می توان از روش های درمانی ساده، ارزان و کم عارضه کلف در بیماری ملاسما استفاده کرد.