مقاله بررسی اثر فراکسیون های مختلف گیاه بنفشه معطر بر تریکوموناس واژینالیس در محیط کشت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته چهارم بهمن ۱۳۹۲ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۲۱۳۹ تا ۲۱۴۸ منتشر شده است.
نام: بررسی اثر فراکسیون های مختلف گیاه بنفشه معطر بر تریکوموناس واژینالیس در محیط کشت
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بنفشه معطر
مقاله فراکسیون
مقاله تریکوموناس واژینالیس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صالحی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: اصغری غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی حسینعلی
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی دارانی حسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تریکومونیازیس یک بیماری عفونی بسیار شایع می باشد که از راه جنسی انتقال می یابد. عامل این بیماری یک انگل تک یاخته به نام تریکوموناس واژینالیس می باشد. در حال حاضر، در بسیاری از کشورها مترونیدازول با وجود عوارض جانبی گسترده تنها داروی تایید شده برای درمان این عفونت می باشد. اثر گیاه بنفشه معطر بر روی چندین انگل در مطالعات گذشته اثبات شده است. در پی تلاش برای پیدا کردن یک داروی جایگزین، در این تحقیق اثر فراکسیون های مختلف این گیاه بر روی تریکوموناس واژینالیس در محیط کشت بررسی شد.
روش ها: چهار فراکسیون مختلف از برگ، گل و ریشه گیاه بنفشه معطر شامل دی اتیل اتر، اتیل استات، فراکسیون آبی و تام تهیه شد. فراکسیون ها به وسیله روتاری خشک شدند و برای انجام آزمایش های ضد تریکوموناسی مورد استفاده قرار گرفتند.
یافته ها: عصاره تام برگ، گل و ریشه بنفشه معطر به ترتیب در غلظت های ۴، ۴ و ۲ میلی گرم بر میلی لیتر، ۱۰۰ درصد مهار رشد انگل در ۲۴ ساعت اول را نشان دادند. فراکسیون دی اتیل اتری برگ، گل و ریشه در غلظت ۶ میلی گرم بر میلی لیتر سبب ۱۰۰ درصد مهار رشد انگل در طی ۲۴ ساعت شد. فراکسیون اتیل استات گل، برگ و ریشه، ۱۰۰ درصد مهار رشد را به ترتیب در غلظت های حداقل ۲۵، ۲۰ و ۲۵ میلی گرم بر میلی لیتر نشان داد. همچنین فراکسیون آبی برگ، گل و ریشه به ترتیب در غلظت های ۵، ۳ و ۱٫۵ میلی گرم بر میلی لیتر در ۲۴ ساعت اول ۱۰۰ درصد مهار رشد انگل را نشان داد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج به دست آمده، گیاه بنفشه معطر اثر ضد تریکومونایی خوبی دارد و می توان برای تهیه داروی جایگزین از این گیاه استفاده کرد. برای تایید نتایج، انجام مطالعات بیشتر ضروری به نظر می رسد.