مقاله بررسی اثر عصاره هیدروالکلی ریشه گیاه ابوخلسا بر التیام زخم سوختگی در موش کوچک آزمایشگاهی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از صفحه ۵۴ تا ۶۱ منتشر شده است.
نام: بررسی اثر عصاره هیدروالکلی ریشه گیاه ابوخلسا بر التیام زخم سوختگی در موش کوچک آزمایشگاهی
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله گیاه ابوخلسا
مقاله زخم سوختگی
مقاله موش کوچک آزمایشگاهی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی طهماسبی مرضیه
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی طهماسبی سارا
جناب آقای / سرکار خانم: کرمی دهکردی اکرم
جناب آقای / سرکار خانم: دلارام معصومه
جناب آقای / سرکار خانم: مالک انزابی جواد
جناب آقای / سرکار خانم: فتاحی فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: یکی از علل عمده مرگ و میر و ناتوانی در دنیا سوختگی و ضایعات حاصل از آن می باشد. از زمان های گذشته تاکنون درمان صحیح سوختگی مورد توجه اطبا بوده است و در مطالعات مختلف خواص برخی از گیاهان دارویی در بهبود زخم های سوختگی ثابت شده است. گیاه ابوخلسا یا هواچوبه (Arnebia euchroma) از گیاهانی است که غنی از آنتی اکسیدان می باشد و ممکن است در بهبود سوختگی موثر باشد. مطالعه حاضر با هدف تعیین اثر ابوخلسا بر بهبود زخم سوختگی درجه دو در موش کوچک آزمایشگاهی طراحی و اجرا شده است.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، ۱۰۵ سر موش کوچک آزمایشگاهی بالغ نر (۵ گروه ۲۰ تایی، ۱ گروه ۵ تایی) با وزن تقریبی ۲۰ گرم مورد بررسی قرار گرفتند. موش ها در ۵ گروه وازلین ۱ گرم، سولفادیازین نقره ۱ گرم، بدون مداخله، ابوخلسا ۱% و ابوخلسا ۱۰% روزانه ۲ بار به مدت ۲۱ روز تحت درمان موضعی سوختگی درجه ۲ عمقی قرار گرفتند. اندازه زخم، درصد زخم و درصد بهبودی زخم در روزهای ۷، ۱۴ و ۲۱ بررسی شدند. داده ها با استفاده از آزمون های آماری کروسکال والیس و تعقیبی دان تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: بیشترین بهبودی به ترتیب در گروه های سولفادیازین نقره، بدون مداخله، وازلین، ابوخلسا ۱% و ابوخلسا ۱۰% مشاهده شد. گروه سولفادیازین نقره بیشترین اثر را در بین گروه های مطالعه نشان داد (P<0.05).
نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که ریشه گیاه ابوخلسا نمی تواند در بهبود زخم سوختگی درجه دو در موش تاثیری داشته باشد و مطالعات بیشتری در خصوص ارزیابی انواع دیگر عصاره و دوزهای دیگر این گیاه در درمان سوختگی پیشنهاد می گردد.