مقاله بررسی اثر سیلیبین بر بیان گیرنده HER2 در رده سلولی SKBR3 سرطان سینه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در دی ۱۳۹۱ در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان از صفحه ۳۴ تا ۴۱ منتشر شده است.
نام: بررسی اثر سیلیبین بر بیان گیرنده HER2 در رده سلولی SKBR3 سرطان سینه
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله سرطان های پستان
مقاله سیلی مارین
مقاله ژن های ای اچ آر ۲

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: محمودی نرگس
جناب آقای / سرکار خانم: معتمد نسرین
جناب آقای / سرکار خانم: پایلاخی سیدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: EGFR2) یا HER2 (ERBB2 از آنکوژن های معروف در سرطان سینه است که در حدود %۳۰ از سرطان های سینه بیان آن افزایش می یابد. در مطالعات متعدد آنتی اکسیدان های پلی فنول طبیعی، به علت کارایی بالا و تاثیر جانبی کم یکی از موثرترین ترکیب های مهارکننده سرطان شناسایی شده اند. سیلیبین ماده موثره گیاه خار مریم یک پلی فنول فلاونولیگنان است که در سال های اخیر به دلیل دو خاصیت آنتی اکسیدانی و ضدسرطانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
هدف: بررسی تاثیر سیلیبین بر گیرنده HER2 در رده سلولی SKBR3 سرطان سینه.
مواد و روش ها: ابتدا رده سلولی SKBR3 کشت داده شد و سپس از آزمایشMTT  برای تعیین میزان سمیت سیلیبین و از روش RT-Real Time PCR در بررسی میزان بیان ژن در حضور و بدون حضور سیلیبین استفاده شد.
نتایج: با آزمایش MTT میزان سیتوتوکسیسیته سیلیبین در دوزهای ۵۰ تا ۳۵۰ میکرومولار طی ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت در ردهSKBR3  بدست آمد و مشخص شد که سیلیبین به صورت وابسته به غلظت و وابسته به زمان دارای اثر بازدارندگی بر این رده سلولی است. میزان IC50 سیلیبین طی ۴۸ و ۷۲ ساعت به ترتیب ۲۷۴٫۴۷ و ۲۰۳٫۳۸ میکرومولار و با Real Time RT-PCR کاهش بیان HER2 طی ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت در دو دوز ۱۵۰ و ۲۵۰ میکرومولار به دست آمد.
نتیجه گیری: می توان از سیلیبین در سرطان های سینه HER2 مثبت جهت کاهش بیان این ژن استفاده کرد که در مقایسه با داروهای ضد سرطان HER2 مثبت دارای تاثیر جانبی کمتر و عمومی بودن بیشتر در سرطان هاست.