مقاله بررسی اثر سیتوتوکسیک و آنتی پرولیفراتیو داروی حصا-آ بر روی سلولهای رده NB4 (لوسمی پرومیلوسیتیک حاد) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۱ در پیاورد سلامت از صفحه ۲۳۶ تا ۲۴۵ منتشر شده است.
نام: بررسی اثر سیتوتوکسیک و آنتی پرولیفراتیو داروی حصا-آ بر روی سلولهای رده NB4 (لوسمی پرومیلوسیتیک حاد)
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لوسمی حاد
مقاله حصا- آ
مقاله رده سلولی NB4
مقاله آپوپتوز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نامجو سوده
جناب آقای / سرکار خانم: نادعلی فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: کاظمی احمد
جناب آقای / سرکار خانم: درگاهی حسین
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی زاده حسین
جناب آقای / سرکار خانم: رستمی شهربانو
جناب آقای / سرکار خانم: استاد سیدناصر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: لوسمی های حاد یکی از دلایل عمده سرطان در جهان می باشند. امروزه می توان از مواد طبیعی بعنوان یک منبع برای درمان سرطان استفاده کرد. حصا-آ دارویی با منشا دریایی و ترکیبی از گونه های دریایی مثل شامیگو و گونه های گیاهی مثل کرفس و زیره می باشد. حصا-آ شامل اجزای معدنی (۵۰%)، اجزای آلی (۴۵%) و آب (۵%) می باشد و دارای اثرات ضد سرطانی و سیتوتوکسیک است. در این مطالعه تاثیر این دارو بر روی رده سلولی NB4 (لوسمی پرومیلوسیتیک حاد) ارزیابی شده است.
روش بررسی: حصا-آ در نرمال سالین به عنوان محلول استوک تهیه شد (غلظت PH=7.4 و ۸۰mg/ml) و سپس استریلیزه گردید. بعد از کشت و تکثیر رده سلولی NB4، سلولها با دوزهای۱mg/ml ، ۲، ۴ و ۸ میلی گرم در دسی لیتر تیمار شدند. درصد سلولهای زنده و مرده با رنگ آمیزی تریپان بلو و توسط لام نئوبار شمارش گردید. بوسیله روشMTT  درصد بقاء سلولها توسط الایزا ریدر در ۵۷۰ نانومتر تعیین شد. توسط فلوسیتومتری تاثیر دارو بر روی آپوپتوز مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: این مطالعه نشان داد که حصا-آ واجد اثر سیتوتوکسیک و آنتی پرولیفراتیو وابسته به دوز برعلیه رده سلولی NB4 می باشد و در دوز ۵mg/ml قادر به آپوپتوز در ۵۰% سلولها می باشد.
نتیجه گیری: اگر چه مکانیسم دقیق عملکرد سیتوتوکسیسیتی حصا-آ هنوز ناشناخته است، اما در این مطالعه مشخص شد که این دارو در سطح سلولی، سلولها را وادار به آپوپتوز سلولی در یک روش وابسته به دوز می نماید.