مقاله بررسی اثرات ضد میکروبی و فیتوشیمیایی عصاره های آلی گیاه بومی Capsicum annuum بر روی ایزوله Erwinia carotovora جداشده از گوجه فرنگی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۱ در زیست فناوری میکروارگانیسم های محیطی (علوم زیستی) از صفحه ۱ تا ۱۰۹ منتشر شده است.
نام: بررسی اثرات ضد میکروبی و فیتوشیمیایی عصاره های آلی گیاه بومی Capsicum annuum بر روی ایزوله Erwinia carotovora جداشده از گوجه فرنگی
این مقاله دارای ۱۰۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله عصاره
مقاله فعالیت ضد باکتریایی
مقاله Capsicum annuum
مقاله پاتوژن گیاهی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بهفروزی الناز
جناب آقای / سرکار خانم: عیسی زاده خسرو
جناب آقای / سرکار خانم: خوش خلق پهلویانی محمدرضامجید
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی محمدعلی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بیماری های باکتریایی گیاهان میوه دار باعث آسیب های زیادی در سرتا سر جهان می شوند. به منظور مدیریت بیماری های گیاهی، مواد شیمیایی مختلفی در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد در بافت های حیوانی تجمع پیدا کرده و باعث به خطر انداختن سلامت انسانی می شوند. گیاهان به عنوان مخزنی از مواد شیمیایی درمانی موثر می توانند منابع با ارزشی از آفت کش های طبیعی تلقی گردند. گونه های گیاهی مختلف برای کنترل میکروارگانیسم های پاتوژن گیاهی مهم هستند. در میان تمام عصاره های بدست آمده تنها عصاره های برگ و میوه می توانند در مقابل باکتری های گرم منفی فعالیت بیشتری نشان دهند. جنس Capsicum annuum متعلق به خانواده Solanaceae می باشد و انواع مختلفی از فلفل (chili papper) را شامل می شود. در مطالعه حاضر فعالیت ضد باکتریایی عصاره های الکلی هگزان، استات اتیل، کلروفرم، پترولیوم اتر، اتانول و متانول میوه گونه ای از فلفل (Capsicum annuum) در مقابل ایزوله E. carotovora با استفاده از روش انتشار دیسک در آگار در مقایسه با آنتی بیوتیک های منتخب در شرایط آزمایشگاهی بررسی شده است. عصاره ها فعالیت های ضد باکتریایی را در محدوده مهاری رشد ۱۸-۱۲ میلی متر نشان دادند. محدوده حداقل غلظت ممانعت کننده (MIC) بدست آمده از عصاره های این گیاه بین ۰٫۰۳۱-۰٫۰۳۳ میلی گرم در میلی لیتر متعاقب روش رقت در آبگوشت نشان داده شد. این مقادیر برای MBC در محدوده غلظتی ۰٫۵۳-۰٫۷۳ میلی گرم در میلی لیتر بود. غربالگری فیتوشیمیایی حضورساپونین، ترکیبات فنلی، تانن، آلکالوئید و فلاونوئید را در حلال های مختلف نشان داد. توانایی عصاره های میوه این گونه گیاهی جهت مهار رشد Erwinia نشان دهنده پتانسیل ضد باکتریایی آن می باشد که ممکن است بتوان از آن در کنترل بیولوژیکی دیگر پاتوژن ها استفاده کرد. نتایج به دست آمده، نشان داد که عصاره های اتانولی و متانولی Capsicum annuum افق قابل توجهی در وسعت بخشیدن به فعالیت های داروهای گیاهی ضد میکروبی دارند.