مقاله بررسی اثرات خواص ضد دیابتی عصاره هیدروالکلی گل نر گردو بر آنزیم های کبدی در موش های صحرایی نر بالغ دیابتی شده توسط استرپتوزوتوسین که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در زیست شناسی جانوری از صفحه ۱۳ تا ۲۳ منتشر شده است.
نام: بررسی اثرات خواص ضد دیابتی عصاره هیدروالکلی گل نر گردو بر آنزیم های کبدی در موش های صحرایی نر بالغ دیابتی شده توسط استرپتوزوتوسین
این مقاله دارای ۱۱ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت
مقاله عصاره هیدروالکلی
مقاله گل نر گردو
مقاله موش صحرایی
مقاله آنزیم های کبدی
مقاله استرپتوزوتوسین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی سیدابراهیم
جناب آقای / سرکار خانم: کریم زاده کاظم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دیابت یک ناهنجاری متابولیکی ناشی از نقص در ترشح یا کارکرد انسولین می باشد. گردو ماده ای مغذی است که در طب سنتی برای درمان دیابت نیز کاربرد دارد. این تحقیق به بررسی اثر بخشی گل نر گردو بر دیابت و عوارض کبدی آن می پردازد.در این پژوهش از ۸۰ سر رت نر ۲۰۰ تا ۲۲۵ گرمی، در ۳ گروه کنترل، دیابتی و غیردیابتی استفاده شد. گروه کنترل ۸ سر. گروه دیابتی شده و غیر دیابتی هر کدام ۳۲ سر که هر یک از این گروه ها خود به ۴ دسته  8 تایی تقسیم می گردند: (الف) گروه شم، (ب) گروه تجربی با دریافت ۲ g/kg عصاره، (ج) با دریافت ۴ g/kg عصاره، (د) با دریافت ۶ g/kg عصاره. ۸ سر موش هم جهت تعیین دوز کشنده (LD50) استفاده شد. برای ایجاد دیابت به صورت IP از ۶۰ mg/kg استرپتوزوتوسین (STZ) استفاده گردید. موش ها به مدت ۱۵ روز و به صورت تک دوز توسط عصاره تیمار شدند و در پایان روز پانزدهم از طریق داخل بطنی از حیوانات خونگیری شده و سپس با استفاده از کیت های تشخیصی سطوح سرمی قند خون و آنزیم های کبدی اندازه گیری گردید. نتایج نشان داد که عصاره هیدروالکلی گل نر گردو باعث ایجاد کاهش معنی داری در سطوح سرمی گلوکز و آنزیم های ASAT و ALP درگروهای دیابتی نسبت به گروه های غیردیابتی تیمار شده می گردد. در این پژوهش تاثیر مفید عصاره هیدروالکلی گل نر گردو به دلیل مهار آسیب کبدی و کاهش میزان قند خون، بصورت غیروابسته به دوز، در گروه های تجربی دیابتی مشاهده گردید.