مقاله بررسی آسیب پذیری ناشی از زلزله در شبکه های ارتباطی تهران بزرگ – مطالعه موردی: خیابان ولی عصر (عج) شمالی (میدان ولی عصر (عج) تا چهارراه پارک وی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۱ در مدیریت بحران از صفحه ۱۳ تا ۲۱ منتشر شده است.
نام: بررسی آسیب پذیری ناشی از زلزله در شبکه های ارتباطی تهران بزرگ – مطالعه موردی: خیابان ولی عصر (عج) شمالی (میدان ولی عصر (عج) تا چهارراه پارک وی)
این مقاله دارای ۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شبکه های ارتباطی
مقاله تهران بزرگ
مقاله آسیب پذیری
مقاله زلزله
مقاله خیابان ولی عصر (عج)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مهدوی نژاد محمدجواد
جناب آقای / سرکار خانم: جوانرودی کاوان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
شهر تهران بر روی چهار گسل بزرگ قرار گرفته است و در نتیجه به طور مداوم بر اثر خطرات ناشی از زلزله تهدید می شود. یکی از مهم ترین بخش ها در امدادرسانی به آسیب دیدگان پس از سوانح طبیعی، خیابان ها و شبکه های ارتباطی هستند. در این مقاله شبکه های ارتباطی شهر تهران، با مطالعه موردی خیابان ولی عصر (عج) شمالی، مورد مطالعه قرار می گیرد. میزان آسیب های احتمالی خیابان پس از زلزله و امکان امدادرسانی احتمالی از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، و راهکارهای کاهش آسیب پذیری ناشی از زلزله در آن ارائه می گردد. این مطالعه به روش شبیه سازی و مدل سازی ریاضی انجام پذیرفت. همچنین مطالعه و مشاهده شبکه ارتباطی و تحلیل نقشه های موجود آن بخشی دیگر از مطالعه حاضر را تشکیل می دهد. مناطق بحرانی با تعریف شاخص ریسک پذیری ناشی از بیشینه ارتفاع و کمینه عرض خیابان ولی عصر (عج) شمالی مشخص گردید. نتایج مطالعات بیانگر این نکته بود که این خیابان با توجه به عدم رعایت تناسبات ارتفاع ساختمان به عرض معبر در ۳۱ درصد مناطق مورد بررسی، در وضعیت نامناسب قرار دارد و متاسفانه اغلب ضوابط و معیارهای استاندارد سازی مناطق پرخطر در طراحی رعایت نشده است. بنابراین شبکه ارتباطی در صورت بروز فاجعه-ای چون زلزله، لغزش و حتی آتش سوزی عملا نمی توانند نقش چندان موثری در کاهش آسیب پذیری ایفا نمایند.