مقاله برداشت های متفاوت از فرض تکنولوژی در محاسبه جدول داده، سنانده و اثر آن بر راهبرد سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مجلس و راهبرد از صفحه ۹۹ تا ۱۳۷ منتشر شده است.
نام: برداشت های متفاوت از فرض تکنولوژی در محاسبه جدول داده، سنانده و اثر آن بر راهبرد سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز
این مقاله دارای ۳۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله جدول متقارن
مقاله فرض تکنولوژی کالا
مقاله فرض تکنولوژی بخش
مقاله بخش پایین دستی و بالادستی نفت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بانوئی علی اصغر
جناب آقای / سرکار خانم: مهاجری پریسا
جناب آقای / سرکار خانم: شاکری عباس
جناب آقای / سرکار خانم: عسگری منوچهر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
جدول داده ستانده متقارن در ایران توسط بانک مرکزی و مرکز آمار محاسبه می شود. بانک مرکزی به منظور جلوگیری از ظهور درایه منفی، پیچیدگی حذف آنها و همچنین برقراری تراز مجدد جدول، همواره از فرض تکنولوژی بخش طرفداری می کند. درحالی که مرکز آمار ایران، ابتدا از فرض تکنولوژی بخش طرفداری کرده، اما پس از آن، عبارت «عمدتا فرض تکنولوژی کالا با انجام تعدیلاتی براساس فرض تکنولوژی مختلط» را مبنای محاسبه جدول متقارن خود قرار داده است.
یافته های مقاله حاضر حاکی از آن است که برداشت های متفاوت از فرض تکنولوژی و تعدیلات انجام شده توسط این نهادها موجب متفاوت شدن توصیه های سیاستی سرمایه گذاری می شود. همچنین تعدیلات انجام شده توسط مرکز آمار ایران، قابل ملاحظه تر از تعدیلات بانک مرکزی است و همین موضوع سبب شده است تا علاوه بر به وجود آمدن تفاوت های قابل ملاحظه میان ضرایب فزاینده تولید کالا، اولویت بندی سرمایه گذاری میان گروه های کالایی نیز تغییر یابد .