مقاله برخی از رفتارهای تولیدمثلی و مشخصات لانه های انتخابی تخمریزی ماهی اندمیک گورخری چهارمحال و بختیاری Aphanius vladykoi, Coad 1988 در زیستگاه تالاب چغاخور که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در پژوهش های جانوری (زیست شناسی ایران) از صفحه ۱۰۶ تا ۱۱۸ منتشر شده است.
نام: برخی از رفتارهای تولیدمثلی و مشخصات لانه های انتخابی تخمریزی ماهی اندمیک گورخری چهارمحال و بختیاری Aphanius vladykoi, Coad 1988 در زیستگاه تالاب چغاخور
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ماهی گورخری
مقاله Aphanius vladykoi
مقاله تالاب چغاخور
مقاله چهارمحال و بختیاری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: فتح الهی مهرداد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زیستگاههای محدود ماهی گورخری چهارمحال و بختیاری Aphanius vladykoi, Coad 1988 به عنوان یکی از گونه ماهی آفانیوس در ایران در حال حاضر تحت تاثیر عوامل مخربی چون خشکسالی های متعدد، آلودگی و مصرف منابع آب توسط منابع محلی قرار دارد. در طی این تحقیق در دریاچه چغاخور استان چهارمحال و بختیاری در بخش های با بستر سنگی و پوشش گیاهان منفرد، به توصیف مواردی از زیست شناسی این ماهی مانند آماده سازی لانه ها، ستیز در نرها و رفتارهای جفت یابی و جفت گیری و نیز مراقبت والدینی که کمتر به آن توجه شده است، پرداخته شد. سه دوره زادآوری از اواخر فروردین تا ۲۰ خرداد، ۲۰ خرداد تا آخر تیر و اواخر تیر تا موسم سرما را برای مولدین ماهی گورخری در تالاب چغاخور مشاهده شد. در اوایل دوره ماهیان مولد A.vladykoi لانه های انتخابی خود را با موقعیت عمق ۵۵±۱٫۱ و ۵۵۵±۱۸٫۸ سانتی متری از ساحل انتخاب و تا اواسط دوره دوم موقعیت این لانه ها به عمق ۴۰±۱٫۲ و ۱۹۰±۱۲٫۲ سانتی متری از ساحل رسید. محیط متغیر و نوسانات شدید آب نقش زیادی در اکولوژی زادآوری مانند انتخاب لانه ها و تغییر موقعیت مکانی آنها، تغییر میزان پوشش گیاهی منطقه لانه، و نیز ابتلای مولدین به اکتوپارازیت آرگولوس داشته است. علت این تغییر مکان نیز کاهش آب تالاب در خشکسالی سالیانه بود.