مقاله برآورد هزینه مستقیم درمانی هپاتیت سی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فصلنامه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از صفحه ۲۱ تا ۲۷ منتشر شده است.
نام: برآورد هزینه مستقیم درمانی هپاتیت سی
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هپاتیت سی
مقاله هزینه مستقیم درمانی
مقاله بار بیماری هپاتیت سی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: اشتری سارا
جناب آقای / سرکار خانم: واحدی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: کارخانه مریم
جناب آقای / سرکار خانم: زالی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: علویان سیدموید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: در حال حاضر هپاتیت سی یک از مشکلات اصلی بهداشت و درمان در ایران و تمام دنیا می باشد. از آنجایی که درمان هپاتیت سی هزینه زیادی دارد و تاثیر زیادی بر زندگی افراد خواهد داشت، در این پژوهش بر آن شدیم که به بررسی هزینه های مستقیم درمانی مبتلایان به هپاتیت سی بپردازیم.
روش بررسی: در این مطالعه تحلیلی-مقطعی به بررسی ۲۴۸ پرونده پزشکی بیماران مبتلا به هپاتیت سی پذیرفته شده در کلینیک تخصصی هپاتیت مرتبط با مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا…(عج) در بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ پرداخته شد و با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پرونده این بیماران، هزینه مستقیم درمانی هپاتیت سی و همچنین هزینه درمان هپاتیت سی به ازای رسیدن به پاسخ ویروسی پایدار برآورد گردید.
یافته ها: متوسط هزینه مستقیم درمانی بیماران مبتلا به هپاتیت سی برای یک دوره درمانی توسط اینترفرون استاندارد به همراه ریباورین مقدار ۰۶۱,۵۴۴,۱۱ ریال و برای یک دوره درمانی توسط پگ- اینترفرون به همراه ریباورین مقدار ۱۵۲,۴۳۰,۶۶ ریال به دست آمد. هزینه مستقیم درمانی هپاتیت سی به ازای رسیدن به پاسخ ویروسی پایدار (SVR) در روش درمانی با اینترفرون به همراه ریباورین به ۰۴۰,۴۰۷,۲۶ ریال و در روش درمانی با پگ اینترفرون به همراه ریباورین به مقدار ۳۴۳,۹۹۳,۱۱۲ ریال افزایش پیدا کرد.
نتیجه گیری: هزینه اقتصادی درمان هپاتیت سی بسیار سنگین است. غربالگری و هر گونه مداخله درمانی و یا مدیریتی که بتواند شروع تظاهرات هپاتیت سی را به تاخیر اندازد و یا طول مدت درمان را کاهش دهد، سهم فراوانی در کاهش آلام بیماران، بهبود کیفیت زندگی آنها و کاهش هزینه های تحمیلی خواهد داشت.