مقاله برآورد تبخیر-تعرق واقعی در حوضه سفید رود با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در فضای جغرافیایی از صفحه ۲۴۱ تا ۲۶۲ منتشر شده است.
نام: برآورد تبخیر-تعرق واقعی در حوضه سفید رود با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تبخیر تعرق واقعی–دمای سطح زمین (LST)-SEBAL-حوضه سفید رود
مقاله .NVDI

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی بنفشه مجید
جناب آقای / سرکار خانم: جهانبخش سعید
جناب آقای / سرکار خانم: ولیزاد کامران خلیل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تبخیر تعرق به عنوان یکی از مولفه های موثر در چرخه هیدرولوژی نقش قابل ملاحظه ای در اقلیم منطقه ای و جهانی دارد به طوری که به طور متوسط ۷۰% نزولات جوی در کره زمین و ۹۰% آن در کشور ما از طریق تبخیر تعرق به چرخه هیدرولوژی بازمی گردند و از این جهت برآورد دقیق آن حائز اهمیت است.
یکی از عوامل مهم و موثر در میزان تبخیر تعرق واقعی در هر منطقه ، دمای سطح زمین است؛ به طوری که افزایش دمای سطح زمین سبب کاهش تبخیر تعرق واقعی و خشکی سطح زمین می گردد. در این پژوهش با استفاده از تصاویر ماهواره Terra MODIS در فاصله زمانی ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۷ در حوضه سفید رود ، مقادیر تبخیر تعرق واقعی از طریق الگوریتم SEBAL کوهستانی برآورد گردیده و تاثیر افزایش دمای سطح زمین بعنوان یکی از عوامل موثر در کاهش مقدار تبخیر تعرق واقعی در اثر خشکی سطح زمین و کاهش پوشش گیاهی مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج نشان می دهد که دمای سطح زمین به طور متوسط در حال افزایش و مقدار تبخیر تعرق واقعی در حال کاهش است. عامل اصلی افزایش دمای سطح نیز، کاهش ۷۸% در بارندگی منطقه در سال ۸۷ می باشد.