مقاله بازپژوهی ادله بطلان وصیت به مال غیر (با رویکرد انتقادی به ماده ۸۴۱ قانون مدنی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۹۱ در مطالعات فقه و حقوق اسلامی از صفحه ۱۰۱ تا ۱۱۶ منتشر شده است.
نام: بازپژوهی ادله بطلان وصیت به مال غیر (با رویکرد انتقادی به ماده ۸۴۱ قانون مدنی)
این مقاله دارای ۱۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله وصیت
مقاله مال غیر
مقاله معامله فضولی
مقاله اجازه
مقاله باطل
مقاله غیرنافذ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نقیبی سیدابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: خسروی نیا بابک

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
یکی از شرایط وصیت، مالکیت موصی نسبت به مورد وصیت است که در کتب فقهی و همینطور در قانون مدنی به آن تصریح شده است. موضوع مهم این است که نتیجه فقدان این شرط چیست و وصیت موصی نسبت به مال دیگری غیر نافذ است یا باید آن را باطل تلقی کرد؟
عده ای از فقها و حقوقدانان چنین وصیتی را به طور مطلق باطل دانسته اند در حالی که مراجعه به منابع فقهی نشان می دهد که نص معتبری بر این ایده نیست و مشهور شدن چنین حکمی بین قدما فاقد دلیل است. در عین حال اکثریت فقهای متاخر با استناد به عمومات مربوط به معامله فضولی، اصل اباحه و مسامحی بودن وصیت، چنین وصیتی را با تنفیذ مالک صحیح دانسته اند.
در این مقاله از طریق تحلیل و نقد دیدگاه های حقوقدانان پیرامون ماده ۸۴۱ قانون مدنی و بررسی آرای مختلف فقیهان ثابت شده است که وصیت به مال غیر مانند سایر معاملات فضولی غیر نافذ بوده و دلیلی بر استثنا کردن و در نتیجه باطل دانستن آن وجود ندارد.