مقاله بازنگری خانواده های موتو ماهیان (Engrauididae) و شگ ماهیان باله بلند (Pristigasteridae) از راسته شگ ماهی شکلان (Clupeiforms) در خلیج فارس و دریای عمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در زیست شناسی دریا (بیولوژی دریا) از صفحه ۴۱ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: بازنگری خانواده های موتو ماهیان (Engrauididae) و شگ ماهیان باله بلند (Pristigasteridae) از راسته شگ ماهی شکلان (Clupeiforms) در خلیج فارس و دریای عمان
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شگ ماهی شکلان (Clupeiforms)
مقاله گونه شناسی
مقاله Engraulididae ،Pristigasteridae
مقاله خلیج فارس
مقاله دریای عمان

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دلفیه پریسا
جناب آقای / سرکار خانم: زهره بخش احسان
جناب آقای / سرکار خانم: عوفی فریدون
جناب آقای / سرکار خانم: کاظمیان محمد
جناب آقای / سرکار خانم: دلفیه پیمان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
دو خانواده Pristigastidea و Engraulidea از راسته شگ ماهی شکلان (Clupeiforms) به لحاظ پراکنش یکی از گسترده ترین خانواده ها به شمار می روند. به علاوه جز آن دسته از نمونه هایی محسوب می شوند که دارای ارزش اقتصادی وخوراکی می باشند. در این طرح به مطالعه تاکسونومی دو خانواده نام برده شده در آب های ایرانی خلیج فارس و دریای عمان پرداخته شد. بدین منظور نمونه های جمع آوری شده از برخی سواحل جنوبی ایران که شامل چابهار، بوشهر، بندرعباس و بندرلنگه می شود و نمونه های موجود در موزه ها، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی در ایران و نیز تمامی منابع ماهی شناسی معتبر منتشر شده از مناطق نامبرده شده مورد بررسی مجدد قرار گرفتند، سپس با کلیدهای شناسایی معتبر موجود و ارائه شده توسط سازمان خوار و بار جهانی (FAO) مطابقت داده شده و نیز مقایسه ای بین پراکنش گونه های موجود در آب های ایران و سایر مناطق جهان صورت گرفت. نتایج نشان می دهد که ۱۴ گونه از خانواده Engraulididae و ۴ گونه از خانواده Pristigasteridae در آب های ایرانی خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که پراکنش آن ها در آب های ایرانی دریای عمان بیشتر از آب های ایرانی خلیج فارس می باشد.