مقاله بازنمایی خانواده ایرانی در فیلم سینمایی «یه حبه قند» که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در تحقیقات فرهنگی ایران از صفحه ۱۴۳ تا ۱۶۱ منتشر شده است.
نام: بازنمایی خانواده ایرانی در فیلم سینمایی «یه حبه قند»
این مقاله دارای ۱۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله رسانه
مقاله خانواده
مقاله بازنمایی
مقاله تحلیل گفتمان
مقاله فیلم یه حبه قند

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: بشیر حسن
جناب آقای / سرکار خانم: اسکندری علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
امروزه رسانه های جمعی عرصه ای را فراهم آورده اند که بیشتر مسائل زندگی عموم چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی قابلیت ظهور در آن را دارد. صنعت سینما به عنوان یکی از بسترهای بروز این عوامل زمینه ای را فراهم ساخته تا فیلم سازانی که دغدغه حفظ ارزش های اساسی یک جامعه چون نهاد خانواده را داشته اند اقدام به تهیه و تولید آثاری فاخر در این حیطه نمایند.
در این نوشتار پس از بررسی نظریه بازنمایی که یکی از کلیدی ترین و محوری ترین مفاهیم در مطالعات فرهنگی و رسانه ای است در پی آن خواهیم بود تا نحوه بازنمایی نهاد خانواده در فیلم «یه حبه قند» را با استفاده از روش تحلیل گفتمانی «پدام» استخراج نماییم. نتایج این تحلیل نشان می دهد که کارگردان با برشمردن تاثیر عناصر مثبت تجدد و سنت بر خانواده ایرانی نگاه های صرفا انتقادی نسبت به این دو مقوله را رد می کند و در نهایت ایده آل ترین شکل خانواده را همراهی عناصر مثبت سنت و مدرن در کنار یکدیگر معرفی می کند.